Systém soutěže

PŘEHLED ÚČASTNÍKŮ A LOSOVACÍ ČÍSLA I. liga mužů – hrací období 2023/2024

Systém soutěže

 1. Počet družstev:
  Celkový počet družstev v I. LM je stanoven na počet 20.
 2. Základní část:
  Družstva budou územně rozdělena do dvou skupin po 10 družstvech (skupina Východ a skupina Západ). Hrací systém je každý s každým, tj. 18 utkání.
 3. Nadstavba – Skupiny C, D:
  1. a) Skupina C (skupina o 1. - 6. místo):Prvná 3 družstva ze skupiny Východ a prvá 3 družstva ze skupiny Západ odehrají utkání každý s každým pouze s družstvy z druhé skupiny, doma-venku, se započítáním všech výsledků ze základní části (tj. 6 utkání).
  2. b) Skupina D (skupina o 7. - 12. místo):
   Družstva na 4. – 6. místě ze skupiny Východ a družstva na 4. - 6. ze skupiny Západ odehrají utkání každý s každým pouze s družstvy z druhé skupiny, doma-venku, se započítáním všech výsledků ze základní části (tj. 6 utkání).
 4. Play-Off (PO1) - čtvrtfinále:
  Družstva na 1. – 8. místě po nadstavbě spolu sehrají čtvrtfinále Play-Off na tři vítězná utkání systémem 1-1-1-1-1. V Play-off nastoupí nejlépe umístivší se družstvo po nadstavbě proti nejhůře umístivšímu; prvé utkání se sehraje na hřišti lépe postaveného družstva po nadstavbě.
 5. Play-Off (PO2) - semifinále:
  Vítězové čtvrtfinále Play-Off spolu sehrají semifinále Play-Off na dvě vítězná utkání systémem 1- 1-1. V semifinále Play-off nastoupí nejlépe umístivší se družstvo po nadstavbě proti nejhůře umístivšímu se a druhé proti třetímu. První utkání se sehraje na hřišti lépe postaveného družstva po nadstavbě.
 6. Play-Off (PO3) - finále:
  Vítězové semifinále Play-Off spolu sehrají finále systémem 1-1-1. První utkání se hraje na hřišti lépe postaveného družstva po nadstavbě.
 7. Play-Out (PT):
  Družstva na 7. až 10. místě ze skupin Východ a Západ po základní části sehrají kvalifikační skupinu o udržení systémem každý s každým s družstvy z druhé skupiny systémem doma – venku, se započítáním všech výsledků ze soutěže I. LM (tj. 8 utkání). Družstvo na 19. místě bude hrát baráž o účast v I. LM 2024/2025 s vítězi skupin II. LM o dvě postupová místa. Družstvo na 20. místě sestoupí přímo do II. LM
 8. Postup do baráže o KNBL
  Finalisté I. LM 2023/2024 sehrají s 12. družstvem KNBL baráž o účast v KNBL 2024/2025