13. dubna 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

SOKOLI SE PŘED BARÁŽÍ NEROZLETĚLI, ROZHODLA DRUHÁ ČTVRTINA


12. kolo, středa 12. 4. 2023

Královští sokoli

SK Slavia Praha

(19:23, 14:23, 28:26, 22:24) 187 diváků, Sportovní hala Třebeš

Sestavy

  • Tomás Cavallero 22 bodů, 5 doskoků, 3 asistencí
  • David Škranc 14 bodů, 3 doskoků, 5 asistence a 2 bloky
  • Aleksa Šolević 12 bodů, 5 doskoků a 5 asistencí
  • Maksim Šturanović 12 bodů, 5 doskoků a 1 asistence
  • Marko Prskalo 10 bodů, 6 doskoků a 1 asistence
  • Robert Rožánek 19 bodů
  • Martin Kheil 15 bodů a 2 doskoky
  • Dantez Walton 11 bodů, 1 doskok a 1 asistence
  • Trevor John 9 bodů, 1 doskok a 1 asistence

Zápas, ve kterém se hrálo pouze o sebevědomí do nadcházejících vyřazovacích bojů, pro Hradec v podobě baráže, pro Slavii půjde o předkolo play-off. Odpovídala tomu poměrně uvolněná atmosféra, nikdo nic nehrotil a kromě trenéra Kucsy se nikdo nevztekal. Jenže šéf domácí lavičky k tomu měl hodně pádný důvod. Pokud si měli v tomto utkání jeho svěřenci připomenout, že basketbal hrát umí, ve druhé čtvrtině to absolutně nezvládli. Po nadějných úvodních minutách upadli do naprosté mizérie, tolik charakteristické pro celou sezonu, a nabrali rozhodující ztrátu. Všechny snahy o návrat do hry byly po změně stran rychle utlumeny. Sešívaní se pro souboje s Opavou naladili skvěle, sokoli naopak na startu dlouhé přípravy na baráž padají psychicky až na dno a mají 24 dní na to, aby se z toho dostali.

Vstup do poměrně klidně plynoucího utkání měli lepší domácí hráči, kteří si rychle vybudovali 4bodový náskok a dokázali ho chvíli držet zásluhou střílejícího Cavallera a dobře bránícího Prskala, který vybojoval 2 zisky. Avšak ta chvíle nebyla dlouhá. Hosté totiž po úvodním neúspěšném zastřelování srovnali mířidla a v polovině první čtvrtiny 7bodovou šňůrou převzali vedení. Výborně hrál zejména Bernáth, během 5 minut nastřílel 4 body, přidal 3 doskoky, ale také 2 fauly během 4 sekund, po kterých ho trenér stáhl po zbytek prvního dějství na lavičku. Nastartovaným spoluhráčům to však nevadilo a drželi nabyté vedení, pomohly mu k tomu i 2 po sobě jdoucí fauly Peterky, navíc jeden z nich byl posouzen jako nesportovní. Sokoli naopak své první šestky házeli až 20 sekund před koncem. Rožánek pak trefil trojku s klaksonem, po 10 minutách tak svítil na tabuli stav 19:23.

Start druhé čtvrtiny přinesl hluchou pasáž trvající 1:45 min, než se zpoza oblouku trefil Páleník a navýšil náskok Slavie již na 7 bodů. Hradečtí však v mizerné střelbě pokračovali, v této části hry přidali během její první poloviny ubohé 4 body. Úspěšnost střelby z pole měli v této době pouhých 34 %. Dovolili tak soupeři utéct na dvouciferný rozdíl, o ten se postaral další trojkou Páleník. Slavia se dlouho dokázala bránit prakticky bez faulů, ty začaly naopak přibývat na domácí straně. A když hosté potvrzovali herní pohodu hlavně při střelbě trojek, po trefě Waltona vedli v průběhu 28. minut již o 15 bodů. Hradecký zmar dokonale demonstrovala poslední akce poločasu, kterou překombinoval tak, že nestihl vystřelit včas. A stejně onu trojku Cavallero ani netrefil. Na cestu do kabin hráče vyprovázelo skóre 33:46.

Po odpočinku se ale začaly dít věci. Sokoli přilétli jako vyměnění a střemhlav se vrhli na slávistického holuba. Rychle nastříleli 10 bodů, soupeři naopak střelba na chvíli odešla a po 4 minutách to bylo najednou už jen o 6 bodů, 47:53! Trenér Beneš si musel vzít první oddechový čas ve druhé půli mnohem dříve, než si představoval. Ale fungovalo to a z holuba se stal opět dravec. Spoluhráče uklidnil proměněnou trojkou Rožánek, vrátil rozdíl na 10 bodů a hradeckou jízdu zabrzdil. Domácí se sice pokoušeli znova nadechnout, ale pokaždé byli rychle sraženi na
zem. I proto, že nedokázali donutit protivníka k faulům, což se naopak Pražanům dařilo. Šturanović přes nevelký prostor ve hře zaznamenal již ve 29. minutě čtvrtou osobní chybu a šel znovu na lavičku. Po většinu třetí části vedení Slavie kolísalo mezi 7 a 11 body, na jejím konci bylo přesně uprostřed, 63:72.

Hradečtí se ale nevzdávali, chtěli se zápasem něco udělat. Cavallero košem s faulem stáhl na začátku 32. minuty ztrátu na 6 bodů, avšak sešívaní dokázali na tyto snahy i nadále reagovat. Když pak o necelé 3 minuty později Prskalo neproměnil trojku a na druhé straně při stejné situaci uspěl Kheil, vedli hosté znovu o 13 bodů a o vítězi utkání bylo rozhodnuto. Nic na tom nezměnil ani oddechový čas trenéra Kucsy. Poslední minuty se dohrávaly v klidu, body padaly na obou stranách a Slavia dokonce atakovala stovku. S touto obrannou (ne)činností budou mít sokoli v baráži obrovský problém. Poslední koš celé nadstavbové skupiny A2 vstřelil Cavallero a uzavřel skóre na 85:96.

Hradečtí sice byli lepší na doskoku i v asistencích, avšak jako tradičně měli více ztrát a při nakonec stejné úspěšnosti střelby z pole rozhodly fauly a trestné hody. Výrazně větší množství nedovolených zákroků se promítlo do toho, že sokoli házeli pouze 8 šestek, kdežto sešívaní až neuvěřitelných 31! To nakonec převážilo ve prospěch pražského týmu.

Sokoly teď mají 3,5 týdne, 24 dní, na přípravu na baráž, ve které budou bojovat o udržení v NBL i pro sezonu 2023/24, která by byla jejich šestou v řadě. Úvodní zápas odehrají v sobotu 6. května na palubovce zatím neznámého soupeře, ale dá se předpokládat, že se vítězem 1. ligy
stane Písek. Odveta je na programu ve sváteční pondělí 8. května v třebešské hale.

Královští sokoli

David Škranc (křídlo)

Asi jste se před baráží chtěli nějak naladit. Proč to dnes nevyšlo? Měli jste hodně ztrát.

Přistoupili jsme k tomu hrozně laxně, jako k nějakému přátelskému utkání. Udělali jsme hrozně pitomé ztráty v útoku a ani jsme si moc nevyhovovali. Nechci říct, že to bylo sobecké, ale bylo to hodně 1 na 1. Musíme v dalším zápase hrát týmověji.

SK Slavia Praha

Robert Rožánek (křídlo)

Dnes jste odehráli poslední zápas skupiny A2, ve kterém o nic nešlo. Jak jsi si tento zápas užil?

Zápas se odehrál v takovém volnějším tempu. Jsme moc rádi, že jsme se viděli a že jsme se na předkolo naladili.

Ohlasy trenérů

Královští sokoli

Richard Kucsa
Vy jste asi dnes chtěli vyhrát, abyste se naladili na baráž. Proč se to nepodařilo?

V prvním řadě mě mrzí, že jsme těm nejmenším Královským sokolů, kteří tu dnes byli, neukázali správnou cestu. Slavia házela 31 trestných hodů. Slavia dala do zápasu více úsilí a držím ji palce do další části a samozřejmě, že nám také.

SK Slavia Praha

Pavel Beneš

Jak hodnotíte zápas?

V prvé řadě se chci omluvit domácím, že jsme přijeli pozdě. Bohužel byly trable na cestě. Jsme samozřejmě rádi za vítězství, zápas byl v takovém přátelském duchu. Chtěli jsme víc než domácí a proto jsme zvítězili o 10 bodů. Domácím přeji hodně štěstí do baráže a načerpání potřebných sil.