23. března 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Sokoli zápas roku nezvládli a od baráže je zachrání již jen zázrak


8. kolo, středa 22. 3. 2023

Královští sokoli

BK REDSTONE Olomoucko

73:83
(18:17, 19:23, 21:20, 15:23) 237 diváků, Sportovní stadion Třebeš

Sestavy

4 Goga A., 15 Peterka O. (C), 25 Šolevič A., 47 Šturanovic M., 11 Škranc D., 16 Bubeníček J., 18 Cavallero T., 44 Dvořák T., 8 Kábrt F., 36 Kalný V., 29 Prskalo M. a 24 Vlček T.,

44 Feštr L. (C), 14 Kneževič S., 15 Moten D., 0 Pipkins L., 23 Ty´rell Friday J., 3 Halada F., 17 Klepač E., 25 Skalička J., 2 Tkadlec T., 8 Vučičevič G., 4 Welsch M. a 22 Žák D.


Extrémně důležitý zápas, klíčový v boji o vyhnutí se baráži s vítězem 1. ligy. Hradečtí basketbalisté museli vyhrát, aby své naděje udrželi ve skutečně reálné rovině. Ztráta by je naopak srazila pouze do roviny teorie a matematiky. A dění na palubovce třebešské haly tomu odpovídalo. Stres úřadoval na obou stranách hřiště, k vidění bylo obrovské množství nepřesností a zbytečných chyb. Sokoli jich však udělali více, nevyvarovali se svých tradičních problémů a dlouho vyrovnané utkání ztratili v poslední čtvrtině. Hrálo se ve velmi dobré kulise, neboť po velmi dlouhé době do Hradce zavítali i fanoušci soupeře.

Oba celky i nadále kupily až neuvěřitelnou hromadu chyb, takže následující 3 minuty přinesly jen 2 body na každé straně. Na konci 9. minuty se po nájezdu Cavallera dostal Hradec poprvé do vedení a to držel i po odehrání první čtvrtiny (18:17), kterou několikrát poznamenalo přerušení z důvodu úpravy údajů na časomíře.

Také ze startu druhého dějství se domácí nedokázali pořádně prosadit, čestnou výjimkou byl efektní nájezd se smečí Šturanoviće. Hosté toho využili a znovu utekli do 5bodového náskoku a táhl je především Friday, který se už v této době dostal do dvouciferných střeleckých čísel. Avšak tento rozdíl měl i tentokrát jepičí život, o což se 2 trojkami v řadě postaral Peterka. Jenže sokoli se rychle dostali do problémů s množstvím týmových faulů, již po 5 minutách této části hry nasbírali 4 a znovu to byli oni, kdo museli neustále dotahovat mírnou ztrátu. Za její hlavní příčinu by se dala označit dlouhodobá hradecká bolest – trestné hody. Za prvních 16 minut totiž proměnili 1 z 5, kdežto Olomouc trefila 6 ze 7. Dalším problémem pro Hradec se stalo nucené odstoupení Škrance kvůli problémům s levým stehnem. Avšak bojoval dál a odměnou mu byla likvidace 6bodové ztráty během 100 sekund. Zbytek druhé čtvrtiny se nesl ve znamení boje o každý bod, čemuž i nadále nepomáhalo velké množství nepřesností z obou stran. O něco lépe se v něm vedlo hanáckému mužstvu, které tak odcházelo do kabin s vedením o 3 body – 37:40.

Také do třetí části utkání vstoupili sokoli špatně a minutu a půl se nedokázali trefit. Rázem tak prohrávali už o 8 bodů. Tuto ztrátu sice dokázali rychle výrazně snížit, avšak vždy, když se mohli dotáhnout, netrefili střelu, udělali útočný faul, či nějakou jinou chybu, a sami svoji snahu sráželi do ztracena. Přesto se jim to po obrovské snaze na konci 26. minuty podařilo a po nájezdu Cavallera se dokonce na okamžik dostali do vedení o 1 bod. Vzápětí se však dostal do problémů s fauly Šturanović a musel střídat. Na druhé straně měl podobné potíže Welsch, pro Olomouc to ale zdaleka nebyla taková komplikace. Pokračovala tvrdá bitva o každý bod, hostům se v těchto chvílích rozstřílel Pipkins a i jeho zásluhou po 30 minutách stále drželi těsné vedení – 58:60.

Sokoli se vůbec nepoučili z otřesných nástupů do jednotlivých čtvrtin, takže i v té čtvrté se během úvodních 2 minut nedokázali prosadit. Hanáci sice také měli potíže s nepřesnostmi, přesto odskočili na 6bodový rozdíl a trenér Kucsa reagoval oddechovým časem. Udělal dobře, týmu to pomohlo a dostal se zpátky do hry, Olomouc navíc již po 3,5 minutách nasbírala 4 týmové fauly, kdežto domácí v té době ještě žádný neměli. V té chvíli si za stavu 64:66 vzal první oddechový čas i trenér Bujan a následně hosty poněkud uklidnil úspěšnou trojkou Feštr. Když pak po poněkud hluché pasáži úspěšně smečoval Kněžević, vedlo Olomoucko na konci 35. minuty znovu o 7 bodů a nabuzené kráčelo vstříc nesmírně důležitému vítězství, jelikož přestalo faulovat. Po trefě zcela osamoceného Pipkinse pod košem si vzal necelé 3 minuty před koncem trenér Kucsa druhý oddechový čas, avšak jeho svěřenci se již pod tlakem nepříznivých okolností nedokázali vzchopit a Vučičević trojkou, kterou poprvé zvyšoval rozdíl ve skóre na 10 bodů, definitivně rozhodl. Tak velkou ztrátu již Hradec zlikvidovat nedokázal, ač se postupně přiblížil až na 3 body. V samotném závěru se ještě blýskl krásným blokem Moten a mohl se svými spoluhráči slavit vítězství 83:73, kterým se mužstvo z Hané výrazně přiblížilo záchraně a připravit se o ni může již pouze samo.

Hradecký prapor držel nejvýše poněkud nečekaně Marko Prskalo, který podruhé za sebou nastřílel 15 bodů a přidal k nim 8 doskoků. Krok s ním drželi Ondřej Peterka se 14 body a 7 doskoky a další 14bodový střelec Tomas Cavallero, ten měl navíc 3 doskoky a 3 asistence. Dvouciferného skóre dosáhl ještě Adam Goga, 11 bodů, 3 asistence a 2 zisky. Solidní utkání odehrál také Aleksa Šolević s 9 body, 6 doskoky a 6 asistencemi, avšak přidal také 4 ztráty a z pole trefil pouze 4 střely ze 13 pokusů. Vůbec se nedařilo obvyklému tahounovi Maksimu Šturanovićovi, pouze 5 bodů a 7 doskoků, k tomu rychlé 4 fauly a tím pádem pouze něco přes 17 minut na hřišti, potvrdil tak, že na Olomouc se mu nehraje dobře.

Hosty dovedla k vítězství především jejich nejnovější posila. Rozehrávač Luwane Japree Pipkins nastřílel 24 bodů, k nim přidal 4 doskoky, 4 asistence a 3 zisky. Sekundovali mu křídelníci Goran Vučičević, 13 bodů a 3 doskoky, a Jalone Ty’Rell Friday, 11 bodů, 6 doskoků a 3 zisky. V souboji pivotů dnes dominoval Sreten Kněžević s 9 body, 3 asistencemi a hlavně 15 doskoky.

Olomouc byla lepší ve všech nestřeleckých statistikách s výjimkou asistencí. Střelba z pole byla z obou stran prakticky shodná, zásadní rozdíl pak tvořily trestné hody – Hradec 11/21, Olomouc 20/28. Sokoly také potopily nezvládnuté úvodní dvouminutovky všech čtyř čtvrtin, ve kterých pokaždé výrazně ztrácel.

Pro Královské sokoly to znamená jediné – už pouze zázrak je zachrání od nutnosti hrát baráž s vítězem 1. ligy. Tím zázrakem je buď vyhrát všechny 4 zbývající zápasy skupiny A2 a doufat, že Olomouc zvládne maximálně 1, nebo vyhrát 3, včetně souboje v Olomouci, za předpokladu, že hanácké mužstvo už nezvládne nic. Anebo ty poměry vítězství můžou být 4:2, resp. 3:1, ale s podmínkou, že střetnutí v Olomouci Hradec vyhraje rozdílem aspoň 40 bodů. Nyní však sokoly čeká utkání v Edenu s pražskou Slavií a pokud chtějí udržet aspoň matematickou šanci na útěk z posledního místa tabulky, musí bezpodmínečně vyhrát. Hraje se ve středu 29. 3. od 18:30.

Královští sokoli

Tomáš Dvořák (rozehrávač)

Tomáši dnes na vás byl asi velký tlak. Potřebovali jste vyhrát, tak proč to nevyšlo a co se stalo s týmem zejména ve čtvrté čtvrtině?

Myslím si, že jsme do zápasu dali hodně dobrou energii, pokaždé, když se nám podařilo bodově Olomoucko dotáhnout, pak nám dali těžkou trojku a to si myslím, že vlastně rozhodlo v koncovce zápasu.

BK REDSTONE Olomoucko

Luwane Pipkins (rozehrávač)

Jak vnímáš dnešní náboj zápasu?

Bylo to důležité utkání, které jsme potřebovali vyhrát. Snažili jsme se zde navázat na náš předchozí úspěch. Byla to velmi vyrovnaná hra a i přes některá diskutabilní rozhodnutí rozhodčích jsme museli zůstat plně soustředění a dohrát utkání do vítězného konce.

Ohlasy trenérů

Královští sokoli

Richard Kucsa (hlavní trenér):

Jak hodnotíte zápas?

Gratuluji Olomoucku k vítězství o těch pár bodů byli dnes lepší. Nás to pochopitelně mrzí, protože jsme se na zápas co nejlépe připravovali a viděli jsme o co hrajeme. Bohužel někteří naši lídři nesplnili to, co jsme od nich očekávali a proto se nám nepodařilo zápas zlomit. Budeme bojovat dál, taková je prostě realita a my se musíme připravovat na další část sezony.

BK REDSTONE Olomoucko

Tihomir Bujan (hlavní trenér):

Jak hodnotí zápas hostující trenér?

Dnes to byl opravdu velmi těžký zápas pro oba týmy. Na oba celky byl vyvinut nesmírně velký tlak. První dvě až tři minuty se oba rýmy dopouštěly velkých chyb. Díky dobré obraně a několika povedeným střelám, jsme zejména ve druhé půli získali na svou stranu několik klíčových bodů. Gratuluji mým hráčům, protože ustáli ten tlak a brali jsme vítězství.