16. března 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

FANTASTICKÝ ŠTURANOVIĆ SÁM VYSOKOŠKOLÁKY NEPORAZIL


7. kolo, středa 15. 3. 2023

Královští sokoli

USK Praha B

81:90
(21:23, 21:17, 18:24, 21:26) 189 diváků, Sportovní hala Třebeš

Sestavy


Nabuzeni parádním výkonem z posledního utkání a oživením naděje na únik z barážové příčky šli do střetnutí s USK Praha basketbalisté Královských sokolů. Jenže prokletí této sezony trvá a ani tentokrát nezvládli vyhrát druhý zápas v řadě. Víc, než si možná dokázali připustit, jim chybělo nemocné křídlo Tomas Cavallero. Ač nepředvedli herně špatný výkon, zbytečné chyby a špatná střelba trestných hodů se výrazně podepsaly na konečné 9bodové porážce, kterou neodvrátil ani nejlepší výkon pivota Maksima Šturanoviće v sezoně. Přesto není ještě nic ztraceno.

Od úvodního rozskoku se jednalo o dost nervózní duel. První akce na obou stranách skončily ztrátami míče po technických přestupcích. Přesto jeden hráč vtrhl na palubovku jako hladová liška do kurníku. Pipes nastřílel za první 3 minuty 8 bodů a poslal hosty do vedení, avšak Pražané zároveň rychle sbírali i fauly, takže sokoli poměrně brzo srovnali krok, o což se velkým dílem přičinil Šturanović. Pátého nedovoleného zákroku v úvodním dějství se USK dopustil již po 5,5 minutách, jenže domácí trestné hody úspěšně zahazovali. Přesto si vypracovali 4bodový náskok, ale během jedné minuty ho vlastními chybami při střelbě a na obranném doskoku poztráceli. Po trojce s potrestaným faulem překlopil skóre Böhm znovu ve prospěch pražského celku, který mírný náskok udržel až do konce první čtvrtiny, ta z pohledu Hradce skončila 21:23. Jak nervózní utkání se hrálo, dokresluje poměr faulů jen za prvních 10 minut – 7:9.

Souboj Šturanoviće s Pipesem nadále pokračoval, oba překonali 10bodovou hranici již po 11 minutách, hradecký pivot k tomu v té době přidal i 5 doskoků. V nadále hodně neklidném zápase se postupně začali sokoli dostávat do problémů, jelikož Šolević s Prskalem měli již po 13 minutách po 3 osobních chybách a museli si začít dávat pozor. V polovině druhé části Peterka trojkou, kterou překonal hranici 1 500 ligových bodů v dresu sokolů dostal svůj tým po delší době na kontakt jediného bodu, krátce poté do té doby hodně chybující Dvořák trojkou vyrovnal. Hodně vzrušení v hale vyvolal neodpískaný útočný faul na Gogu, po kterém Hradec přestal hrát a Okauru v poklidu smečoval. A nebyl to jediný kontroverzní výrok trojice sudích, kteří tím ještě více přilévali olej do již tak dost hořícího ohně všeobecné nervozity. Na palubovce probíhala regulérní basketbalová válka, ve které byli sokoli výrazně lepší na doskoku, ale také častěji ztráceli míče, takže při prakticky shodné úspěšnosti střelby šly oba celky do kabin s minimálním rozdílem ve skóre, domácí vedli 42:40.

Po návratu z kabin se však první 2 minuty nemohli trefit, takže na chvíli pustili do vedení soupeře. I nadále se jim ale dařilo při sběru odražených míčů, Šturanović dosáhl 10. doskoku již ve 24. minutě, vzápětí ho spoluhráči nádherně uvolnili pod košem a sokoli se poprvé v utkání dostali do 5bodového náskoku. Hradecká hvězda však byla také autorem kuriózního okamžiku, kdy při snaze o obranný doskok sám píchl míč do vlastního koše. Obrovský boj na palubovce pokračoval, tentokrát však převážně basketbalovými prostředky. Oba týmy se neustále přetahovaly o vedení, domácí v tomto ohledu i nadále srážela mizerná úspěšnost při střelbě trestných hodů a i v závěru třetího dějství si neodpustili dvouminutový střelecký výpadek, takže prohrávali 60:64.

I ze startu čtvrté čtvrtiny USK držel mírný náskok, ačkoliv se musel na hřišti obejít bez Böhma, který po čtvrté osobní chybě dlouho odpočíval na lavičce. Sokolům však chyběl kdokoliv, kdo by střelecky doplnil skvěle hrajícího Šturanoviće, a po trojce Vlka pražský tým odskočil na 7bodový rozdíl, dosud nejvyšší v celém střetnutí, na což trenér Kucsa reagoval oddechovým časem. Po něm sice trefil Prskalo trojku, ale nikdo na něj nenavázal, takže 4,5 minuty před koncem na ukazateli skóre stále svítil rozdíl 7 bodů. Hradci se v klíčové chvíli přestalo dařit na doskoku, nadále pokračovala tragédie jménem trestné hody a po brejku Okaury se zakončujícím Vlkem vedli hosté už o 10 bodů, což se pro sokoly ukázalo jako nedostižná ztráta. Sice ještě zabojovali, avšak Peterkovi 105 sekund před koncem vypadla z obroučky trojka, kterou by snižoval na 5bodový rozdíl. Rozhodčí navíc sérií dalších kontroverzních výroků nedovolili jakoukoliv dramatizaci závěru utkání. Sokoli nehráli vůbec špatně, avšak velké množství zbytečných ztrát (celkem 20) a mizerná střelba trestných hodů (13/24) výrazně zapříčinily porážku 81:90, po které zůstali na posledním místě tabulky. Stále však se ztrátou jediného vítězství, jelikož Olomoucko podlehlo v Edenu pražské Slavii.

Skvělý zápas odehrál Maksim Šturanović, zaznamenal 14. double double v sezoně za 25 bodů a 12 doskoků (střelba z pole 10/11, TH 5/6), v hodnocení užitečnosti dosáhl na fantastických 38 bodů, což je nejlepší číslo jakéhokoliv hradeckého hráče v celém ročníku. Doplňoval ho Marko Prskalo s 15 body a 5 doskoky, David Škranc s 11 body (ale střelba z pole jen 4/12) a 4 asistencemi, posledním dvouciferným střelcem pak byl Ondřej Peterka, k 10 bodům přidal 3 asistence, avšak ani jemu se střelba vůbec nedařila (4/11). Nedařilo se Aleksovi Šolevićovi, dlouhodobě hrajícímu se zraněným lýtkem, ztratil 5 míčů a před koncem se vyfauloval. Ještě o 1 ztrátu více zapsal Tomáš Dvořák. USK táhl za vítězstvím především Shawn Pipes jr. s 20 body a 3 asistencemi, ještě lepší týmový výkon pak předvedl Michael Okauru, autor 16 bodů, 4 doskoků a 6 asistencí, který byl navíc 6× faulován, aniž by se v utkání sám tímto způsobem provinil. Dvouciferné střelecké zisky zaznamenali ještě Dalibor Vlk se 14 body a Marek Vyroubal s 10 body a 4 asistencemi.

Hradečtí basketbalisté teď mají týden času k přípravě na klíčový zápas celého ročníku. Ve středu 22. 3. od 18 hodin hostí v třebešské hale Olomoucko a pokud chce zachovat reálnou naději na únik z barážové pozice, musí hanáckého soupeře bezpodmínečně porazit.

Ohlasy trenérů

Královští sokoli

Richard Kucsa (hlavní trenér): Myslím si, že jsme s lídrem skupiny A2 odehráli solidní zápas. Strašně moc mě mrzí 20 ztrát na naší straně, což nás vyvedlo z rytmu. Také některá obranná řešení byla také nešťastná. Také jsme měli neúspěšné trestné hody. Odehráli jsme solidní zápas, ale konečný výsledek je pro USK Praha a já jim k tomu gratuluji. Mají dlouhou sérii vítězství a táhnou je jejich lídři. Musíme se dát do kupy zdravotně a připravit se na další těžký zápas proti Olomoucku.