12. března 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

KONEC MIZÉRIE, SOKOLI ROZPÁRALI SLAVII


6. kolo, sobota 11. 3. 2023

Královští sokoli

SK Slavia Praha

107:87

Sestavy


Sokoli nutně potřebovali utnout 10zápasovou sérii porážek, pokud chtěli udržet reálné šance na vyhnutí se baráži. Do utkání vstoupili hodně aktivně, ale Slávisté se nenechali zahanbit, takže se úvod zvrhl v solidní přestřelku. Po 4 minutách hry bylo skóre 12:11. Hradečtí však rychle sbírali také fauly a kritické hranice 5 nedovolených zákroků dosáhli v první čtvrtině již po 6 minutách. I proto se nedokázali dostat do většího než 4bodového náskoku. To se však rychle změnilo, fauly, a hlavně ztráty začaly naskakovat i na straně soupeře a po nesportovní chybě Rožánka přišla 7bodová šňůra, kterou domácí poprvé odskočili na dvouciferný rozdíl. Ten udrželi až do konce úvodní části duelu a mohl být i vyšší, kdyby jinak výborně hrající Cavallero trefil trojku s klaksonem. On sám za první čtvrtinu nasbíral 8 bodů, 3 doskoky a 1 asistenci.

Jenže krátká přestávka sokolům uškodila. Na začátku druhé čtvrtiny nebyli schopni proměnit jakoukoliv střelu a náskok 11 bodů postupně mizel. Až po 2,5 minutách se prosadil z pod koše Šturanović. Střelecká mizérie však pokračovala a v polovině druhé části Walton úspěšnou trojkou otočil skóre ve prospěch Slavie, která za oněch 5 minut nastřílela stejně bodů jako za celou první čtvrtinu. Trenér Hradce reagoval oddechovým časem, ale dokázal tím nepříznivý vývoj pouze zastavit. Domácím nadále vůbec nefungovala střelba, zlepšili se však v obraně a do poločasu byla k vidění přetahovaná o každý bod. Až poslední minuta se mnohem lépe povedla jednomu z týmů, konkrétně sokolům, kteří tak do kabin odcházeli se 4bodovým vedením 43:39.

Krátce po přestávce se do velkých problémů dostal slávistický Walton, opora hostů k 10 bodům a 5 doskokům přidala čtvrtý faul a její zapojení do hry výrazně pokleslo. Hradec toho využil, rozjel se hlavně Škranc a slepenými koši znovu vrátil svému týmu dvouciferný náskok, takže si lavička Slavie velmi rychle brala první oddechový čas. Ten však zabral jen na chvilku. Hostům odešla střelba, Hradec byl navíc výrazně lepší na doskoku, a to se začalo projevovat. Na začátku 28. minuty zvyšoval Prskalo trojkou již na 64:48 a následoval druhý oddechový čas Slavie. Sokolům se i nadále dařilo rozkládat střelbu na větší množství hráčů a po 30 minutách měli hned 4 nastříleno aspoň 10 bodů a pátému k této hranici chyběl jediný. Do poslední čtvrtiny si tak nesli náskok 14 bodů.

A herní pohodu si přenesli i do závěrečné části. Parádně to ilustrovala brejková situace s nahozenou přihrávkou Soleviće na zakončujícího Šturanoviće, který skóroval s faulem, proměnil i následný trestný hod a zvýšil na rozdíl 19 bodů.

V této chvíli si sešívaní vzali poslední oddechový čas a došlo k málokdy vídané situaci, kdy měl v průběhu poločasu jeden tým vyčerpané všechny tyto možnosti a druhý tým ještě nevyužil ani jednu. Již na konci 32. minuty Hradec překonal hranici 80 bodů, což dokázal teprve podruhé od senzační výhry v Děčíně před více než 2 měsíci. O výsledku bylo rozhodnuto a před navýsost spokojenými diváky se v třebešské hale chvílemi děly až exhibiční akce, kterými vedení narostlo až na 25 bodů. Domácí hráči si po dlouhé době pořádně zvedli sebevědomí a podruhé v sezoně nastříleli stovku, o kterou se svým nájezdem do koše postaral Dvořák. Za rozhodnutého stavu se proti hradeckým náhradníkům vrátil na hřiště Walton a držel střelecký prapor Slavie, stal se jediným mužem utkání s aspoň 20 body na kontě.

Statistika:

Královští sokoli:

  • David Škranc 19 bodů, 1 doskok
  • Tomás Cavallero 18 bodů, 5 doskoků, 3 asistence
  • Maksim Šturanović18 bodů, 11 doskoků, 5 asistencí
  • Aleksa Šolević 16 bodů, 5 doskoků, 8 asistencí
  • Tomáš Dvořák10 bodů, 4 doskoky, 1 asistence

SK Slavia Praha

  • Dantez Walton 21 bodů, 6 doskoků, 2 asistence
  • Trevor Randall John 19 bodů, 6 doskoků, 3 asistence
  • Adam Joseph Dworsky 12 bodů, 5 doskoků, 2 asistence
  • Martin Kheil 10 bodů, 1 doskok, 2 asistence
  • Radek Pumprla 8bodů, 1 doskok, 2 asistence

SK Slavia Praha

Pavel Beneš (hlavní trenér):

Prosím hostujícího trenéra o zhodnocení zápasu.

V první řadě gratulujeme domácím i trenérovi k vítězství. Hradec si vítězství zasloužil, naprosto nás přehrál už od první čtvrtiny. Přístup některých našich hráčů byl naprosto tragický, jestli se uspokojili tím, že mám nějaký náskok před koncem ligy tak to vůbec. Pokud chtějí takto hrát, nemají ani na první ligu.

Radek Pumprla (křídlo)

Jak hodnotíš zápas?

Budu krátký. Dostat přes 105 bodů od posledního týmu, to není cesta, jak chceme hrát. Když se neodrazíme od obrany, nejde nám to v útoku. Příští zápas musíme začít od obrany a vrátit se zpátky do pohody.

Královští sokoli

Richard Kucsa (hlavní trenér):

Jak hodnotíte zápas?

Chci pogratulovat svým hráčům k vítězství a k předvedené hře. Ve většině času jsme byli ve vedení a kontrolovali jsme zápas. Jsem rád, že také začátek druhého poločasu byl jiný než v ostatních zápasech. Jsem rád, že jsme udrželi výkonnost také ve třetí čtvrtině. Pro nás je to vítězství, které jsme potřebovali. Na to vítězství je zapotřebí navázat dále. Mám z toho radost, ale musíme se připravovat na další zápas, který nás čeká.

Adam Goga (křídlo):

Adame po dlouhé době vítězství na domácí palubovce. Jak hodnotíš zápas?

Zápas bych zhodnotil jedním slovem a to KONEČNĚ , protože jsme měli dlouhou šňůru bez výhry a předvedli jsme hodně špatných výkonů, Nebyly to prohry nějak vyrovnané, nebo že bychom v nich hráli důstojnou partii, vyjma pár z nich. Dnes se nám podařilo protrhnout smůlu. Po dlouhé době jsme trefili dobré střely a náš útok nebyl statický, dařilo se nám většinu zápasu. Hráli jsme solidní obranu, ze které jsme poté těžili v útoku. Teď musíme navázat a urvat další vítězství, protože se určitě chceme vyhnout baráži.

Klenot hráčem utkání domácího celku byl Tomás Cavallero, za hostující tým Trevor Randall John.

Ohlasy trenérů