20. prosince 2022

Martin Fletcher

Královské sokoly čeká souboj s Olomouckem

Ve 14. kole Kooperativa NBL se střetneme na domácí palubovce od 19 hodin s moravským týmem BK REDSTONE Olomoucko. Zítřejší poslední zápas před Vánocemi bude mít hned několik specifičností, o kterých se více dozvíte níže.
  • Budeme gratulovat legendám hradeckého basketbalu, mezi které patří MIREK ZAHÁLKA zvaný MYŠÁK, EVŽEN ČEJKA zvaný ČÁP, TOMÁŠ PATERA (muž, který nikdy nehrál bez kapesníku v zadní kapse), LÁĎA HUŇÁČEK zvaný HUŇÁDY a JAROSLAV TOMAN (skvělý a úspěšný trenér mládeže). Všichni pánové tento rok oslavili krásné jubileum, 80 let. Královští sokoli na ně společně s bývalými basketbalisty nezapomněli, před zápasem budou naše legendy obdarovány. Dárky nestorům hradecké košíkové předá další legenda basketbalu (tentokrát ženského) a to Eva Horáková, společně s radním a vedoucím gesce zdravotnictví Královéhradeckého kraje Zdeňkem Finkem a Zdeňkem Kittlerem (oba pánové jsou také bývalí basketbalisté).
  • KRÁLOVŠTÍ SOKOLI OPĚT POMOHOU SPORT HRADEC CUPU! U kasy můžou diváci do jejich pokladničky přispět libovolnou částkou pro nemocné a hendikepované děti.
  • Partnerem zápasu je Pizzzza. Jde o oblíbenou firmu, která vyrábí a rozváží pro své zákazníky výbornou pizzu, burgry a nově také Crazy chicken. V poločasové soutěži se bude hrát o slevové kupony.
  • Oblíbené kino v centru Hradce Králové Bio Central, je partnerem soutěže a do, které si připravilo dvě vstupenky na další brilantní film od klasika americké kinematografie Jamese Camerona AVATAR: THE WAY OF WATER.
  • Dlouhodobý podporovatel restaurace U svatého Jana ze Svobodných Dvorů věnuje pro dalšího šťastlivce dárkový poukaz za 1 tisíc korun. Ten můžete v jejich podniku uplatnit až do konce příštího roku. Na další tři fanoušky čekají moc pěkné diáře.
  • Během přestávek svůj um s fotbalovým míčem ukáže Dominik Zdržálek z Vrchlabí, který je mimochodem vítěz Mistrovství ČR v 1vs1 fotbale.

Královští sokoli

Od návratu do NBL se v rámci 14. kola už počtvrté představí před vlastními fanoušky, dosud však dokázali vyhrát pouze jednou a výhru nepřivezli ani z jediného utkání mimo třebešskou halu. Ono vítězství však přišlo loni a v každém z těch zápasů nastříleli větší množství bodů než v tom předchozím. Naposledy jich bylo 102 do koše Jindřichova Hradce. Potvrdí proti hanáckému soupeři statistiku?

Mohli by, jelikož právě proti němu se jim daří. Po počátečním ostychu se do toho dokázali obout a ovládli 4 z posledních 5 zápasů, aktuálně pak drží šňůru 3 vítězství. Proti žádnému jinému soupeři nemá v poslední době Hradec tak dobré výsledky, navíc během oné současné šňůry hned 2× překonal stovku, a to včetně prvního vzájemného souboje v této sezoně, kdy v Olomouci vyhrál 109:95.

Jedna bilance však stojí proti hradeckým hráčům. Při nepočítání dosud ne zcela jistého osudu střetnutí s USK je čeká 8. domácí duel v ročníku, aniž by v kterémkoliv předchozím uspěli.

Pokud to zvládnou, dostanou se na bilanci 3-10. Krom toho, že by se dotáhli právě na svého soupeře, by zopakovali sezonu 2019/20. V případě porážky by zůstali poslední a premiérově v české nejvyšší soutěži s rekordem 2-11.

Lamb Autrey

Pokud Olomouci nastřílí aspoň 22 bodů, dosáhne na 100 bodů v dresu sokolů již v 5. zápase. Dosud nikdo to během hradeckého působení v NBL nezvládl tak rychle.

Ondřej Peterka

V prvním střetnutí s Olomouckem v minulé sezoně si vytvořil nový osobní ligový rekord 7 asistencí. Od té doby neměl v utkání NBL více než 3. Ideální příležitost k prolomení nepříznivé bilance?

David Škranc

Mohl by si vzpomenout na říjnový vzájemný zápas. Vytvořil si v něm totiž osobní rekordy ve střelbě (27 bodů, navíc při fantastické úspěšnosti střelby 87,5 % vč. trestných hodů) a hodnocení užitečnosti (31 bodů). Ve zbylých střetnutích sezony nezapsal ani v jedné statistice aspoň 20 bodů.

Adam Goga

V asistencích to zvládl už v Brně. Pokud Olomoucku nasází aspoň 9 bodů, překoná i ve střelbě své dosavadní maximum v souhrnu základní části jakéhokoliv odehraného ročníku. To by mohla být velká motivace, protože po odchodu z Olomouce se mu proti ní příliš nedaří.

Maksim Šturanović

Při prvním životním setkání s Olomouckem zaznamenal první double double v NBL. Teď na stejný výkon čeká už 3 zápasy, to se mu ještě nestalo. Čas nápravy?

V Brně poprvé v zápase, kdy házel víc než 2, proměnil všechny trestné hody. Konkrétně byly 4. Jenže také se potřetí za sebou vyfauloval, tým ho přitom potřebuje na pod košem až do konce.

Lovro Mandalinić

Na něj přišla řada se zápasem blbcem v Brně. Úspěšnost střelby pouze 20 %, jen 5 bodů, poprvé v hradeckém dresu bez doskoku, podruhé bez asistence, v hodnocení užitečnosti poprvé v záporu. Potřebuje složit reparát.

BK REDSTONE Olomoucko

Moravskému celku patří v Kooperativa NBL momentálně 10. příčka. S hradeckým týmem se již v této sezóně utkal, na domácí palubovce mu podlehl 95:109. O to větší výzvou pro něj bude poslední předvánoční ligové utkání. Mezi lídry týmu bez diskuse patří americký hráč Jonathan Edward Williams, který má průměr 15.8 bodů na zápas. Není možné nezmínit také srbského pivota Sretena Kněževiće s koeficientem užitečnosti 18.1. Skvělým rozehrávačem je Lukáš Feštr s průměrem 4.9 asistence na zápas.

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022

V minulém ročníku Kooperativa NBL na sebe oba celky narazily dvakrát. V obou případech bral výhru hradecký tým.

  • 30. 10. 2021 - Královští sokoli 105:77 BK REDSTONE Olomoucko (10. kolo základní části)
  • 8. 1. 2022 BK REDSTONE Olomoucko 71:73 Královští sokoli (21. kolo základní části)

V této sezoně se oba týmy utkaly ve 3. kole, a to v 8.10. 2022 BK REDSTONE Olomoucko 95:109 Královští sokoli.

Rozhovory před zápasem:

Peter Sedmák (generální manažer)

Proti výborně hrajícímu brněnskému týmu předvedl skvělý výkon za sokoly pouze Lamb Autrey. Čím si vysvětlujete, že nikdo z dalších hráčů nevnáší do mančaftu potřebnou „výbušnou energii“?

Lamb je náš ústřední hráč, a právě jemu nejčastěji patří míč v ruce. V sobotním utkání proti Brnu měl velmi slušnou úspěšnost střelby, hodně se mu dařilo, a proto strávil na palubovce hodně času. Bez diskuse nás právě on táhl v útoku. Z dalších hráčů začal velmi dobře zápas také David Škranc, potom se bohužel ze hry trochu vytratil. Náš stěžejní pivot Maxim Šturanović, bohužel nemohl kvůli zranění dva týdny trénovat, tím pádem se těžko dostával do hry. Hodně mě mrzelo, že se nedařilo Lovro Mandalinićovi, toto nebyl prostě jeho zápas. Jak je v lize vidno, tak může Ústí nad Labem porazit Nymburk a myslím si, že nejsme o nic horší tým, abychom my nemohli udělat nějaké překvapení. Mohli jsme včera překvapit, ale je to v hlavách hráčů. Je zapotřebí, aby měli myšlenky postavené pro vítězství a šli si za ním!

BK REDSTONE Olomouc je dravý tým. Co si myslíte, že by mohlo platit na útočné snahy Jonathona Edwardse Williamse?

Jednoznačně musíme dobře bránit, protože dostávat v průměru přes devadesát bodů na zápas je velmi špatná vizitka. Často v defenzivě děláme hloupé chyby a pak nás to stojí zápas. Musíme zamezit tomu, aby se Olomoucko dostalo ke střelám. Musíme se trefovat zpoza oblouku a hrát rychle dopředu.

Jde o poslední utkání před Vánocemi, chcete něco vzkázat hráčům, realizačnímu týmu, fanouškům a partnerům?

Chtěl bych popřát partnerům, vedení klubu, hráčům a samozřejmě fanouškům krásné svátky v rodinném kruhu. Odpočiňte si, načerpejte novou energii. Prosím podporujte nás v dobách dobrých i zlých. Myslím si, že toto je naše klíčová sezona k tomu, abychom náš klub posunuli o krůček vpřed. Věřím, že společnými silami nalezneme nové partnery klubu a rozšíříme hráčský kádr.


Lubomír Peterka (hlavní trenér)

Co myslíte pane trenére podaří se nám zítra proti Olomoucku utrnout první domácí výhru?

Já tomu bezpodmínečně věřím, protože potřebujeme doma vyhrát. Nyní jsme naštěstí kompletně zdraví a v plné síle. Na zápas se připracujeme co nejlépe. Věřím, že kluci do toho dají maximum, protože ta výhra je velmi potřebná.

Co byste popřál fanouškům a hráčům k Vánocům?

Primárně přeji jak hráčům, tak fanouškům zdraví A co dalšího? Chtěl bych, aby se turbulentní doba uklidnila = aby se neválčilo, věci se vrátily do normálu a život byl lepší, než je teď. Fanoušky prosím, aby vydrželi, měli s námi trpělivost a věřili, že se nám začne dařit.


Lamb Autrey (rozehrávač)

Jak moc je těžké hrát v týmu, kterému momentálně patří poslední příčka? Jaké máte ambice v klubu?

Už jsem v této pozici byl, když jsem hrál v Jindřichově Hradci. Nejlepší věc, kterou můžeme jako tým udělat, je zůstat pozitivními a neustále tvrdě pracovat na tom, abychom se každým dnem zlepšovali. Musíme jen věřit sami sobě a našemu systému, že věci do sebe zapadnou a začneme zápasy vyhrávat. Moje ambice pro tento klub je odevzdat na palubovce maximum a jít příkladem. Určitě chci, abychom se dostali do play off, což je můj hlavní cíl. Za tím je však zapotřebí jít zápas za zápasem.

Co je zapotřebí zlepšit ve hře sokolů?

Je potřeba dál tvrdě pracovat, a hlavně si udržet pozitivní myšlení. Basketbal je hodně náročný na mentalitu, náročný než cokoli jiného. Máme kvalitní hráče, kteří svou práci na hřišti dokážou určitě odvést. Takže si prostě potřebujeme vyčistit mysl, zůstat pozitivní a v každém zápase dát ze sebe to nejlepší.

Za pár dnů tady jsou nejkrásnější svátky v roce = Vánoce. Co byste popřál fanouškům a jak je strávíte tyto svátky vy sám?

Přeji všem fanouškům krásné Vánoce. Doufám, že si všichni užijí prázdniny se svými blízkými. Co se týká mě, já s manželkou strávíme první společné Vánoce v Praze. Milujeme vánoční trhy a prostě celkovou krásu Prahy. Takže to budou určitě skvělé Vánoce a doufám, že si je užijí i všichni ostatní.