9. května 2023

Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené/Libor Štěpán

ZMRTVÝCHVSTÁNÍ NEPROBĚHLO, SOKOLI HROZBU PRVOLIGOVÉ JESKYNĚ NEODVRÁTILI

Zvítězit aspoň o 16 bodů. To byla podmínka zachování ligového života pro Královské sokoly. Natřískaná třebešská hala (653 diváků) dodala odvetnému utkání baráže fantastickou atmosféru, je však nutno dodat, že se o ni zasloužila hlavně žluto-černá polovina hlediště fandící sršňům. A ta dotáhla svůj tým k historickému postupu do nejvyšší soutěže. Hradečtí basketbalisté dokázali držet krok pouze v první čtvrtině, poté soupeř eliminoval klíčového pivota Šturanoviće natolik, že byl na dlouhou dobu posazen na lavičku, a jeho spoluhráči rychle odpadli herně i psychicky. Písecká euforie mohla propuknout naplno již o poločase, Hradec sestupuje z NBL po 5 letech.

Úvodní desítky sekund odpovídaly důležitosti zápasu. Na hřišti vládla nervozita, oba celky dělaly až školácké chyby, z čehož pramenily ztráty míče a fauly. Na první úspěšnou střelu se čekalo celých 100 sekund, než se prosadil písecký Šurý. Za domácí odpověděl Solević, jenže dál nic a po 3 minutách se na ukazateli skóre až styděly dvě dvojky. Poté už se střelba přeci jen rozjela, avšak za delší konec tahal Písek, jenž navázal na úspěšnou střelbu trojek z úvodního duelu. Řádil především Sýkora, který během 6 minut nasbíral 8 bodů. Také byli hosté velmi důrazní, což odnesli údery do obličeje Prskalo a Škranc, druhý jmenovaný byl dokonce se zlomeným nosem úplně vyřazen ze zápasu, čímž už tak úzká rotace domácího týmu dostala tvrdou ránu. A rozhodčí to nijak netrestali. Přesto se sokoli dokázali adaptovat, soupeři přeci jen nějaké fauly naskakovaly a po trojce Cavallera se Hradec po 7 a půl minutách poprvé v utkání ujal vedení. Jenže to bylo z jeho strany až do konce první čtvrtiny všechno, obvyklý střelecký výpadek zapříčinil, že po 10 minutách byla obrovská výprava sršňů spokojenější – 17:19.

Také začátek druhého dějství byl střelecky chudý. Během 3 minut zaznamenaly oba celky ne po 2, ale dokonce po 3 bodech. Po smeči Martina Svobody znamenající 4bodové vedení žluto-černých si vzal trenér Kucsa oddechový čas, jenže vzápětí jeho svěřenci vůbec nezvládli rozehrávku, Mikolášek trefil trojku, na druhé straně Gogu zablokoval Fait a Písek se definitivně dostal na vlnu, ze které už ho nešlo sundat. Mikolášek další trojkou poprvé v utkání posunul rozdíl ve skóre na dvouciferné číslo, ale ani druhý oddechový čas sokolů ničemu nepomohl. V tuto chvíli byla jejich celková úspěšnost střelby v zápase ubohých 25 % a s tím se prostě nedá držet krok s jakýmkoliv soupeřem. Sršni hráli v naprosté pohodě a ač ani jejich střelecká efektivita nebyla do nějaké 25. minuty bůhvíjaká, proti tragickému soupeři to bohatě stačilo. Dokonalým příkladem byla sekvence v 19. minutě, kdy Šurý vystihl přihrávku Vlčka při přechodu do útoku, což okamžitě potvrdil košem Šlechta, následně Fait zablokoval Cavallera (šlo už o jeho 3. blok v zápase!) a opět Šlechta, tentokrát trefou za 3 body, zvýšil vedení hostů již na 15 bodů. Písek vládl na hřišti i v hledišti a v poločase nebylo co řešit – 30:46.

Jedinou otázkou pro zbytek zápasu bylo, jak k tomu oba celky přistoupí, zda bude viditelná hradecká odevzdanost, či ještě hráči v bílých dresech zabojují a aspoň se pokusí o nemožné. Goga trefil v rychlém sledu dvě trojky a trochu probudil domácí polovinu hlediště, vzápětí ho napodobil Kábrt a najednou to bylo na konci 22. minuty jen o 8 bodů. Z protiútoku však proměnil trojku také Michal Svoboda a vrátil vše do vyjetých kolejí, což poté v obraně potvrdil nádherným blokem Solevićova útoku zpod koše Fait. A když po Šurého trojce okamžitě vystihl Solevićovu přihrávku Mikolášek a měl volnou cestu z půlky až do koše, vedli hosté znovu o 16 bodů a žluto-černá polovina hlediště předváděla, že postup Písku do nejvyšší soutěže bude minimálně z fanouškovského hlediska velkým oživením. Absolutní zmar sokolů dokazovala situace ze začátku 30. minuty, kdy sice domácí dosáhli při jediném útoku dvou doskoků pod košem protivníka, avšak ani napotřetí neskončila jejich střela v obroučce. Do ní nespadl ani závěrečný nájezd Gogy, takže po 30 minutách byl rozdíl ve skóre 20bodový – 47:67.

Jenže pitvání sokolů zaživa zdaleka neskončilo. Hned zkraje posledního dějství trefil skvěle střílející Šurý třetí trojku v zápase, vzápětí taktéž skvělý Sýkora vystihl Dvořákovu přihrávku a Šlechta zvýšil vedení již na 25 bodů. Trenér Kucsa si vybral během minuty oba zbývající oddechové časy, avšak totálně zdecimovaným hráčům by už nepomohlo, ani kdyby je asimilovali Borgové. Možná by to pro ně v tu chvíli snad bylo i příjemnější řešení než jít znovu na palubovku. Tam totiž probíhala písecká exhibice, kterou korunoval Fait jednoruční smečí z doskoku a na konci 33. minuty to bylo už o 30 bodů, 49:79! Zbytek utkání už byl pouze o statistických ukazatelích. Pro 5 osobních chyb museli postupně odstoupit ze hry hostující Martin Svoboda a Sýkora, kterému tak o pouhé 2 asistence utekl triple double. Vzápětí je na domácí straně následoval Prskalo. Hradecký pivot Maksim Šturanović se v průběhu třetí čtvrtiny vrátil do hry a pokořil tak hranici 1000 odehraných minut v sezoně, 300 doskoků mu však o 3 uniklo. Goga útočil na svůj osobní zápasový střelecký rekord v NBL, jenže v závěru hráli za domácí převážně hráči druhého sledu, takže zůstal o bod pod ním. Poslední úspěšnou střelou utkání byla trojka Michala Svobody ze začátku 39. minuty, čímž se skóre uzavřelo na 62:90 a žluto-černé oslavy historického úspěchu mohly propuknout naplno.

Písek se mohl spolehnout na širokou rotaci, hned 9 mužů odehrálo aspoň 13 minut a 5 z nich zvládlo dvouciferný bodový zisk. Nejlepším střelcem byl Jakub Šurý s 21 body, ke kterým přidal 5 doskoků, 4 asistence, 3 zisky (i 3 ztráty), v hodnocení užitečnosti posbíral celkem 28 bodů a v tomto ohledu byl nejlepším mužem zápasu. Skvěle mu sekundoval Vojtěch Sýkora, kterému pravděpodobně pouze vyfaulování a předčasný odchod ze hřiště zabránil ve vysoce ceněném triple double. Dosáhl na 11 bodů, 12 doskoků, 8 asistencí a 2 zisky (ale i 3 ztráty). Pod košem zářil Dalibor Fait, k až neuvěřitelným 4 blokům přidal 15 bodů, 7 doskoků a 2 asistence. Michal Svoboda zaznamenal 12 bodů a 7 doskoků, Petr Šlechta ke stejnému počtu bodů připojil 2 doskoky a 2 asistence.

Hradecký střelecký prapor nečekaně držel pouze Adam Goga, který se na jediný bod přiblížil svému osobnímu ligovému rekordu. Ke 14 bodům zapsal po 2 doskocích, asistencích i ziscích. Aspoň na 10 bodů dosáhl už pouze Filip Kábrt, k tomu přidal 8 doskoků a byl 7× faulován. Kapitán Ondřej Peterka připočetl do statistik 9 bodů a 6 doskoků, soupeřem všemi způsoby vymazaný Maksim Šturanović 8 bodů a 5 doskoků.

Sršni byli lepší prakticky ve všech ohledech, například asistencí získali oproti soupeři dvojnásobný počet. Vyšší agresivita ale přinesla také vyšší počet faulů, což byl jediný statistický ukazatel, který skončil ve prospěch sokolů.

Statistiky:

TJ Sokol Písek-Basketbal Sršni

  • Jakub Šurý 21 bodů, 5 doskoků a 4 asistence
  • Dalibor Fait 15 bodů, 7 doskoků a 2 asistence
  • Michal Svoboda 12 bodů a 7 doskoků
  • Petr Šlechta 12 bodů, 1 doskok a 2 asistence
  • Vojtěch Sýkora 11 bodů, 12 doskoků a 8 asistencí

Královští sokoli

  • Adam Goga 14 bodů, 2 doskoky a 2 asistence
  • Filip Kábrt 10 bodů, 8 doskoků a 1 asistence
  • Ondřej Peterka 9 bodů a 6 doskoků
  • Tomas Cavallero 8 bodů a 2 doskoky
  • Aleksa Šolević 8 bodů, 4 doskoky a 5 asistencí

TJ Sokol Písek-Basketbal Sršni

Jan Čech (hlavní trenér)

Pane trenére, jak hodnotíte dnešní zápas a to, že jste dokázali vybojovat KNBL?

Teď to hodnotím s různými emocemi, ale pozitivně. My jsme si v pátek dodali sebevědomí a těch posledních 6 vteřin to byl takový šok a psychické povzbuzení, že dneska jsme do toho nastoupili s pořádnou energií. Více méně tím, že jsme si vytvořili náskok, tak jsme soupeře dostali úplně do kolen. Zápas jsme ovládli stylem start-cíl.

Štěpán Borovka (rozehrávač/křídlo)

Jak hodnotíš dnešní vítězný zápas a postup do Kooperativa NBL?

Je to jeden sen, který se pro nás všechny slnil. Opravdu hodně jsme tomu obětovali, ani nejsme profesionální tým. Hodnotím to pozitivně, my jsme v první lize neměli konkurenci, avšak na takovýto zápas se připravuje opravdu těžce, ale myslím si, že jsme to zvládli. Určitě slyšíte náležité oslavy, které k tomu patří.

Královští sokoli

Richard Kucsa (hlavní trenér)

Najdete nějaká pozápasová hořká slova po sestupu a prohrané baráži?

Hodnotí se mi to velmi těžce, je to velký neúspěch. Celé to ukázalo, jaký je charakter mužstva a charakter hráčů. Chyběli nám ve hře zásadní elementární věci. Nejvíc mě mrzí, že nikdo nenašel sebeúctu, aby více zabojoval. Určitě obdivuji mého předchůdce, který tady s některými hráči tak dlouho vydržel. Gratulujeme soupeřům a moc se omlouvám našim fanouškům.

Filip Kábrt (rozehrávač)

Asi se ti Filipe dnešní zápas hodnotí hořce, ale najdeš tam nějaká slova, jak zhodnotit zápas a celou sezónu?

Do dnešního zápasu jsme měli jasný cíl a to vyhrát o 16 bodů. Už od začátku utkání se to s námi táhlo, i když to bylo chvílemi to bylo vyrovnané. Písek si pak udělal náskok zhruba deseti bodů a ten navyšoval, ještě se nám zranil David Škranc, který do té chvíle byl v utkání nejlepším hráčem. Opravdu nevím, jak bych to zhodnotil, měli jsme vyhrát o 16 bodů a to se nestalo. Gratuluji Písku k postupu do KNBL, snad se jim tam bude dařit a tady v Hradci nezbývá nic jiného než se z první ligy dostat opět nahoru.