4. května 2023

Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené/Libor Štěpán

Do Písku vyrážíme s respektem, ale také s odhodláním zvítězit

Už zítra nás čeká první barážové utkání o setrvání v Kooperativa NBL. Pro záchranu nejvyšší mužské basketbalové ligy v Hradci Králové uděláme maximum.

TJ Sokol Písek-Basketbal Sršni a Královští sokoli se utkají v pátek 5.5.2023 od 18:00 hodin ve Sportovní hale Sokol.

TJ Sokol Písek-Basketbal Sršni

Mezi tahouny týmu patří Martin Svoboda, který průměrně na zápas zaznamená 19.3. bodů, 2.9 asistence a 7.2 doskoků, Petr Šlechta ten má koeficient 15.9 bodů, 2.2. asistence a 3.8 doskoku na zápas a Dalibor Fait s 13.5 bodu, 2.5 asistence, 5.8 doskoků na zápas na zápas. Písek v této sezóně v 1. lize jednoznačně dominoval a v jejím finále porazil 2:0 na zápasy tým Brno U23.

Z důvodu poranění zad nenastoupí Vladimír Larry Vondra.

Královští sokoli

Baráž o NBL budou hrát popáté, z toho podruhé jako tým, který příslušnost k české elitě obhajuje. Úspěšní byli dvakrát, jedná se o poslední 2 případy, tj. postupovou sezonu 2017/18 a následující nováčkovský ročník 2018/19. V obou případech byl protivníkem Jindřichův Hradec. Nyní to bude také jihočeský soupeř.

Na rozdíl od Písku měli před začátkem baráže pauzu dlouhou 23 dní. Dostatečnou na vyléčení všech šrámů a drobnějších zranění.

Na druhou stranu i délka přestávky znamená, že na vítězství v mistrovském utkání čekají již 55 dní. Naposledy porazili v 6. kole skupiny A2 Slavii Praha. Není to však nejdelší období bez ligového vítězství v ročníku. To bylo v zimě a trvalo 63 dní. Skončilo právě přehráním Slavie.

Úspěch mimo domácí halu pak nepoznali již 118 dní, tj. téměř třetinu roku. Naposledy se jednalo o lednovou senzaci v Děčíně.

V baráži dosud nikdy nevyhráli obě utkání. Na půdě soupeře nikdy nedokázali zvítězit. Jen jednou remizovali, v sezoně 2016/17 v Prostějově, tehdy však na to nedokázali v domácí odvetě navázat.

Ve všech barážích hraných na 2 zápasy nastříleli na palubovce protivníka minimálně 89 bodů. To se jim za celý tento ročník podařilo v ligovém duelu jen 2×. Hned ve 3. kole základní části v Olomouci a v 10. kole nadstavby na hřišti USK Praha.

Ondřej Peterka

 • 6 bodů ho dělí od hranice 300 nastřílených bodů v sezoně. Pokořil by ji třetí rok v řadě. A to i přes nejméně jistou ruku při šestkách ve své dlouhé ligové kariéře. V tomto ročníku má přesně poloviční úspěšnost, v nadstavbové skupině trefil dokonce jen 4 trestné hody z 12 pokusů.
 • Již 9 utkání za sebou nastřílel minimálně 8 bodů, zároveň v nich jen jednou nedoskočil aspoň 4 míče. V NBL nikdy neměl v tomto ohledu tak dlouhou sérii.

David Škranc

 • Za 2 roky v hradeckém dresu nastřílel 700 bodů. Aby toto platilo, musí jich zvládnout ještě 11. Což by nemusel být problém. Právě aspoň 11 bodů nasázel v každém z posledních 4 zápasů. Takovou sérii zaznamenal již potřetí v sezoně, avšak ani v jednom z předchozích případů ji už dále nenatáhl. V baráži ideální příležitost pro změnu.
 • Již 3 duely za sebou zaznamenal minimálně 3 doskoky i asistence. Jedná se o jeho druhou takovou sérii v životě. V říjnu 2021 čtvrté takové střetnutí nepřidal. Zvládne to teď?

Adam Goga

 • Ve skupině A2 střílel trojky s úspěšností 39,3 %, což je po základní části sezony 2017/18 jeho druhý nejlepší výsledek v kariéře. Na druhou stranu poprvé od svého nováčkovského ročníku trefil méně než polovinu šestek. A to jich házel suverénně nejvíce v životě, za celou sezonu 46, téměř třetinu celkového kariérního počtu.
 • V posledních 2 utkáních odehrál méně než 20 minut, dokonce výrazně méně. To se mu v tomto ročníku už jednou stalo, v následujícím zápase už pak dostal větší porci. Jak to bude tentokrát?

Maksim Šturanović

 • Při extrémním vytížení překoná hranici 1000 odehraných ligových minut v sezoně už v prvním dílu baráže, jako první a pravděpodobně jediný hráč týmu. Avšak potřebných 35 minut strávil na palubovce naposledy v polovině února.
 • Už 2 duely za sebou nezaznamenal double double. To se mu stalo teprve počtvrté v ročníku a poprvé od poloviny ledna. Jen v jednom z předchozích případů série pokračovala i po následujícím střetnutí, což by se zrovna teď opravdu nehodilo. Navíc by si i trochu pokazil pověst jednoho z nejlepších hráčů celé NBL. Jako vůbec první v sezoně měl na kontě aspoň 500 bodů a 250 doskoků, v koeficientu užitečnosti byl po skončení nadstavby hodnocen jako sedmý.

Aleksa Šolević

 • Jako jediný ze současného kádru dostává v průměru více než 30 minut na zápas.
 • V posledních 5 utkáních zaznamenal pokaždé aspoň 5 doskoků a 5 asistencí. Taková série se v dresu sokolů v nejvyšší soutěži předtím nikdy nikomu nepovedla!

Marko Prskalo

 • V 5 z posledních 6 zápasů zvládl dvouciferný střelecký zápis. To se mu předtím nikdy v životě mezi dospělými nepovedlo!
 • Velmi dobré výkony ve druhé polovině nadstavby ho katapultovaly do pozice nejlepšího střelce týmu z hlediska úspěšnosti. Dvojky téměř 65 %, trojky přes 38 %, trestné hody přes 81 %. Nikdo z aktuální soupisky sokolů není ani v jedné této dílčí statistice lepší.

Tomas Cavallero

 • Nejnovější akvizice týmu v dosud odehraných 9 střetnutích jen jednou nenastřílela aspoň 10 bodů, jen 3× nedoskočila aspoň 5 míčů (z toho 2× v úvodních 2 zápasech) a jen 3× nenasbírala aspoň 3 asistence.

Filip Kábrt

 • Pokud v prvním utkání baráže odehraje aspoň 10 minut, bude to sedmý takový zápas v řadě a vyrovná tím svou nejdelší sérii v kariéře.

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

Na čem tým pracoval nejvíce během pauzy?

Věnovali jsme se více věcem, protože času bylo dost. V první řadě jsme potřebovali doléčit některá menší zranění a zregenerovat se. Hodně času jsme věnovali jak basketbalovým prvkům, tak kondičnímu tréninku, abychom byli co nejlépe připravení a zvládli tuto baráž v náš prospěch.

Jak těžké utkání bude s Pískem o záchranu v Kooperativa NBL?

Podle informací, které máme, tak to jistě nebude jednoduché a ani neočekáváme, že by šlo o lehký boj. Písek hraje velmi sebevědomě a v první lize hráli velmi dominantě. Domácí prostředí jim jistě pomůže a já očekávám z jejich strany velký herní odpor. Písek bude hrát s horkou energií a víme, že nás nic lehkého nečeká.

Vladimír Larry Vondra (pivot)

V pátek čeká sokoly první barážové utkání proti Písku. Budou hosté těžkým soupeřem?

Půjde určitě o zajímavý zápas a soupeř rozhodně není jednoduchý. Myslím si, že na ně máme. Horší však bude poprat se s prostředím, v Písku se s podporou jejich diváků vždy těžko vyhrává. Věřím však našemu týmu.

Co ti v této sezoně udělalo největší radost a co tě naopak rozesmutnělo?

Největší radost mi udělalo každé vítězství, která jsme utrhli, ať už doma nebo venku. Nejvíce mě rozesmutnělo, když jsme prohráli těsným rozdílem. Pro mě individuálně bylo smutné, když jsem se zranil.