11. dubna 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Zítra hostíme celek SK Slavia Praha

Královští sokoli ve skupině A2 vyhráli jediný zápas, což před baráží rozhodně na sebevědomí nepřidá. Nutně potřebují vylepšit své psychické rozpoložení vítězstvím v posledním střetnutí nadstavby, protože před baráží je čeká 24denní přestávka.

12.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

Královští sokoli a SK Slavia Praha se utkají ve středu 12.4.2023 od 18:00 hodin ve Sportovní hale Třebeš.

SK Slavia Praha

Po 33 odehraných zápasech v tomto ročníku Kooperativa NBL bral pražský tým 12 výher a 21 proher. Slavia průměrně za utkání nasází 78.5 bodu a obdrží 84 bodů. úspěšnost střelby za 2 body je 51.4 %, u trojek 34.4 %.

Mezi tahouny týmu patří Dantez Walton s 15.8 body, 3.7 doskoky a 2.1 asistencemi na zápas. Trevor Randall John má koeficient 15.5 bodu a 3.5 doskoku na zápas. Nutné je také zmínit Adama Josepha Dworskeho, který má na zápas průměr 11.5 bodu, 4.1 doskoků a 4.2 asistence.

Královští sokoli

Vítězství v posledním utkání jakékoliv nadstavbové skupiny se dočkali pouze v nováčkovském ročníku 2018/19, kdy o bod přetlačili Kolín. Což byl ale jediný ročník, po kterém také museli do baráže. Ve všech ostatních závěrečný zápas nadstavby těsně prohráli (nejvýše o 6 bodů), ačkoliv pokaždé v poločase vedli.

Slavia se může stát jediným soupeřem, kterého v sezoně porazí 3×.

Nadějí je určité zlepšení v útoku. Vůbec poprvé v ročníku nastříleli ve 3 duelech v řadě aspoň 80 bodů, stejně tak vůbec poprvé 2× za sebou přes 85 bodů.

Zároveň však už počtvrté v sezoně zapsali sérii aspoň 3 utkání s 90 a více inkasovanými body. Nejdelší taková šňůra měla zápasů 6, ta aktuální má právě 3.

Ať bude na konci nadstavby v počtu vítězství svítit číslo 5, nebo číslo 6, bude ročník 2022/23 nejhorším v historii působení sokolů v NBL. Dosud to byl ročník 2018/19 s 8 výhrami.

Pokud proti Slavii nastoupí, jedinými hráči se startem ve všech ligových střetnutích sezony budou Adam Goga, Ondřej Peterka a Maksim Šturanović.

Ondřej Peterka

 • 700 ligových doskoků v hradeckém dresu (vč. play-off i baráže). To má na dosah. Potřebuje ještě 2.
 • Pokračuje v posouvání osobní rekordní kombinace v rámci české ligy – již 8 duelů v řadě nastřílel aspoň 8 bodů, přičemž jen jednou v nich nezaznamenal minimálně 4 doskoky.
 • V Olomouci trefil vůbec poprvé v sezoně 5 dvojek. V součtu s velmi dobrou úspěšností střelby a v rámci svých možností nadprůměrnými počty doskoků, asistencí a aktivním poměrem faulů i zisků/ztrát míče se podruhé v ročníku dostal přes 20 bodů v hodnocení užitečnosti. Poprvé to bylo už v říjnu a také v Olomouci.
 • Pošesté v sezoně nastřílel dvouciferný počet bodů ve dvou utkáních v řadě. Ale jen jednou to zvládl i potřetí.

David Škranc

 • 300 ligových doskoků za 2 sezony mezi sokoly a 900 ligových doskoků celkem. Tyto mety vyhlíží a může je odškrtnout proti Slavii. K té první potřebuje doskočit 2 míče, k té druhé 5.
 • Potřetí za sebou odehrál zápas s dvouciferným ziskem v hodnocení užitečnosti. Takovou sérii dokázal potřetí v ročníku. Nejvíc to natáhl na 4 střety. Půjde do baráže s nadějí na prodloužení?
 • V Olomouci po téměř 2 měsících odehrál v utkání více než 30 minut. A počtvrté v sezoně střílel za 2 body s úspěšností aspoň 80 %, z toho podruhé za sebou.

Adam Goga

 • 3 asistence mu zbývají k dosažení hranice 150 ligových asistencí během 2 let v hradeckém dresu.
 • Potřebuje 2 body, 1 blok a 4 asistence k tomu, aby letos úplně ve všech pozitivních sledovaných ukazatelích dosáhl v absolutních číslech svých nejlepších výsledků v rámci jakékoliv ligové nadstavbové skupiny v kariéře.
 • Otázkou je, kolik k tomu dostane prostoru. V Olomouci se pod oběma koši k míči příliš nedostal a na palubovce strávil po více než měsíci méně než 20 minut, dokonce to bylo jen 15 minut.

Maksim Šturanović

 • Ačkoliv se krátce po začátku souboje v Olomouci stal vůbec prvním hráčem celé NBL s kombinací 500 bodů a 250 doskoků v této sezoně, potvrdil, že se mu proti tomuto soupeři nedaří. Svým průměrným zápasovým hodnotám se přiblížil jen ve střelbě (zaostal o 2 body), v doskocích a hodnocení užitečnosti zůstal hluboko pod nimi.
 • Zároveň se mu v Olomouci teprve podruhé v ročníku přihodilo, že neházel ani jeden trestný hod.
 • 3× v sezoně zablokoval soupeři hned 3 střelecké pokusy. Z toho 2× to bylo Slavii.
 • Ve všech 5 duelech se Slavií v ročníku zaznamenal double double a aspoň 22 bodů v hodnocení užitečnosti.

Aleksa Šolević

 • Pokud proti Slavii posbírá o 7 asistencí více než Adam Goga, bude mít za celý ročník nejvíce asistencí z celého týmu, ačkoliv odehrál jen 13 zápasů. I to ilustruje, jak velké problémy měl Hradec s obsazením klíčové pozice hlavního rozehrávače.
 • V Olomouci sice po 3 utkáních v řadě neodehrál více než 30 minut, avšak střílel se suverénně nejvyšší úspěšností za dobu působení v týmu (rovných 90 %), takže poprvé v dresu sokolů nastřílel aspoň 20 bodů.
 • K nim přidal velmi dobrých 6 doskoků, 5 asistencí a 3 zisky, ale také 6 ztrát, což je také nejvíce od příchodu do týmu. Po 3 střetnutích navíc nedohrál s aktivní bilancí faulů.
 • Proti Slavii hrál již 3× a pokaždé nastřílel méně bodů než v předchozím duelu. Naposledy jich bylo pouze 8.

Marko Prskalo

 • V Olomouci házel 6 šestek, nejvíc během působení v týmu. Navíc všechny proměnil.
 • Poprvé po téměř 2 měsících odcházel ze zápasu s aktivní bilancí faulů. A to výrazně aktivní, 4-1.
 • Proti Slavii nastoupí už popáté a zatím pokaždé proti předchozímu střetu vylepšil bodový zisk v hodnocení užitečnosti. Naposledy to bylo 14 bodů.
 • Poslední duel se Slavií byl také dosud jediný v NBL, ve kterém nastřílel přes 20 bodů.

Tomas Cavallero

 • V Olomouci při svém 8. představení v NBL poprvé nedosáhl na dvouciferný střelecký zisk. Může za to především neobvyklá mizérie při střelbě dvojek, netrefil ani jednu ze tří. Navíc byl na palubovce dosud nejkratší dobu, jen lehce přes 22 minut.
 • Proti Slavii se zatím v hlavních statistikách neustále zlepšuje. Naposledy z toho bylo 18 bodů, 5 doskoků a 3 asistence. Bude to teď opět lepší?

Filip Kábrt

 • V Olomouci byl vůbec poprvé v celé sezoně stoprocentně úspěšný při střelbě trestných hodů, pokud se postavil k více než 2 pokusům. Trefil všechny 4.

Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, každý z týmu bral po jedné výhře.

 • 19. 11. 2022 SK Slavia Praha 81:87 Královští sokoli (9.kolo)
 • 21. 1. 2023 Královští sokoli 62:73 SK Slavia Praha (20.kolo)

V nadstavbové části skupiny A2 proběhly mezi celky 3 a zápasy, 2 x brala výhru Slavia Praha a 1 x Hradec Králové.

 • 15. 2. 2023 SK Slavia Praha 102:76 Královští sokoli (3.kolo)
 • 11. 3. 2023 Královští sokoli 107:87 SK Slavia Praha (6.kolo)
 • 29. 3. 2023 SK Slavia Praha 91:80 Královští sokoli (9.kolo)

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

Hradecký celek odehraje vždy minimálně 30 velmi dobrých minut, ale pak se vytratí chuť či vůle po vítězství. Čím si to vysvětlujete?

Pravda je že v každém zápasu mámě pasáž kdy několik situací za sebou nejsme efektivní v útoku a jsme nedůslední v obraně. Více méně je to běžná věc, ale naše takové úseky hry trvají déle, než to je akceptovatelné.

Na čem je podle vás zapotřebí nejvíce herně zapracovat?

Do nejbližšího zápasu je to na limitaci ztracených míčů a zlepšení v obranných činnostech zejména individuálních.

Aleksa Šolević (rozehrávač)

Tuto středu vás čeká poslední zápas ve skupině A2 se Slavií Praha. Co je podle tebe zapotřebí udělat lépe, abyste zápas vyhráli?

Musíme hrát se stejnou energií, jakou jsme proti nim hráli v předchozím domácím zápase. Musíme se soustředit na sebe a na věci, které musíme udělat, abychom zápas vyhráli. Už známe jejich silné stránky, takže musíme udělat vše, abychom zastavili jejich nejlepší hráče.

Jaký je tvůj osobní basketbalový idol a co se ti na jeho hře nejvíc líbilo?

Během své kariéry jsem sledoval mnoho hráčů, ale moji nejoblíbenější jsou Sergio Llull, Vassilis Spanoulis a Miloš Teodosić. Rád skleduji kreativitu Llulla a Teodosiće a Spanoulisův klid a rozhodování v kritických okamžicích.

V poločasové pauze se můžete těšit na um našich mladých basketbalistů z kategorie U10, pod vedením Tomáše Hrušky.