6. dubna 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Do zápasu s Olomouckem dáme všechen náš um!

Po porážce buzzer beaterem na Folimance máme už jen čistě matematickou naději na únik z baráže. Základní podmínkou totiž je vyhrát v Olomouci o 40 a více bodů.

11.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

BK REDSTONE Olomoucko a Královští sokoli se utkají v sobotu 8.4.2023 od 18:00 hodin ve SH Gymnázia Olomouc.

BK REDSTONE Olomoucko

Po 32 odehraných zápasech v tomto ročníku Kooperativa NBL bral tým z Olomoucka 7 výher a 25 proher. Tým z šestého nejlidnatější města v Česku nasází průměrně za utkání 80.3 bodu a obdrží 88.7 bodu.

Mezi tahouny týmu patří Luwane Japree Pipkins, který na zápas zaznamená 17.8 bodu, 4.7 doskoků a 4 asistence. Jonathan Edward Williams má koeficient 15.3 bodu, 2.9 doskoku a 1.8 asistence. Nutné je také zmínit Gorana Vučičeviče s 12.9 body a 3 asistencemi na zápas.

Královští sokoli

Po porážce buzzer beaterem na Folimance mají už jen čistě matematickou naději na únik z baráže. Základní podmínkou totiž je vyhrát v Olomouci o 40 a více bodů.

Tak výrazného vítězství za 5 let v NBL dosáhli jen jednou, v nadstavbové skupině A2 nováčkovské sezony přejeli Kolín o 53 bodů. Jinak se ale nikdy v konečném výsledku nedostali ani na aspoň 30bodový rozdíl ve svůj prospěch.

Přesto stále o něco hrají. Minimálně o vlastní sebevědomí. Před baráží musí zjistit, jak vyhrávat zápasy. Za poslední 3 měsíce to totiž dokázali jen jednou.

Na vylepšení tohoto stavu nestačila ani teprve potřetí v ročníku překonaná hranice 90 nastřílených bodů. V předchozích dvou případech v následujícím utkání zvládli zatížit konto soupeře nejvýše 72 body.

Olomoucko může být prvním protivníkem, kterého pokoří potřetí v sezoně.

Ani to však nezabrání nejhoršímu ročníku za dobu působení v nejvyšší soutěži. Dosud bylo nejméně 8 vítězství uhraných v roli nováčka. Teď už jich můžou získat nejvýše 7.

Ondřej Peterka

 • Třetí rok za sebou drží v nadstavbové skupině lepší zápasové průměry v bodech, doskocích i asistencích než v základní části.
 • Pokračuje v posouvání osobní rekordní kombinace v rámci české ligy – již 7 duelů v řadě nastřílel aspoň 8 bodů, přičemž jen jednou v nich nezaznamenal minimálně 4 doskoky.
 • 6 doskočených míčů mu zbývá k dosažení hranice 700 doskoků v NBL v hradeckém dresu (včetně play-off i baráže).
 • Olomoucko je jediným soupeřem, kterému v tomto ročníku nastřílel v jednom střetnutí aspoň 20 bodů. Stalo se tak už v říjnu a zahrnuje to dokonce vyrovnaný osobní rekord 6 úspěšných trojek.

David Škranc

 • Má na dosah hned 2 mety. Během svého působení mezi sokoly nasbírá 300 doskoků a 100 asistencí. Chybí mu 6 doskoků a 1 asistence. Zvládne v Olomouci smáznout obojí?
 • To je otázka, protože proti tomuto soupeři podává v sezoně nevyrovnané výkony. Buď nastřílí přes 20 bodů (2×, včetně osobního ligového rekordu 27 bodů v říjnu), nebo nedá ani 10 (3×). Více než 4 doskoky nasbíral jen jednou.
 • V předchozím utkání s USK potřetí v sezoně střílel za 2 body s úspěšností aspoň 80 %.

Adam Goga

 • V Hradci hraje stejně dlouho jako David Škranc (2 sezony), ale asistencí za tuto dobu může posbírat už 150. Potřebuje jich ještě 5.
 • Teprve podruhé v ročníku nastřílel aspoň 6 bodů ve 3 zápasech v řadě. Poprvé to natáhl na 4. Zvládne to i teď?

Maksim Šturanović

 • Jediný bod mu zbývá k hranici 500 bodů v sezoně.
 • Tím se stane vůbec prvním hráčem celé NBL s kombinací aspoň 500 bodů a 250 doskoků za celý tento ročník! Ve stejný den to může dokázat i ostravský Alexandar Radukić, ten však potřebuje proti Ústí 9 doskoků, což v posledních 7 utkáních zvládl jen 2×. I kdyby mu to vyšlo, aby byl skutečně první, musel by se totálně utrhnout, protože jeho zápas začíná jen o půl hodiny dříve než souboj sokolů v Olomouci.
 • Double double zaznamenal již 16× v sezoně, čímž neustále vylepšuje klubový rekord v rámci nejvyšší soutěže, z toho počtvrté za posledních 5 duelů. V těchto 4 utkáních pokaždé získal aspoň 24 bodů v hodnocení užitečnosti.
 • Jenže Olomouc je pro něj snad nejméně oblíbeným soupeřem. Své aktuální zápasové průměry v doskocích a hodnocení užitečnosti proti ní v 5 střetnutích překonal jen jednou, střelecký průměr pak dokonce ani jednou.

Aleksa Šolević

 • Proti USK střílel z pole s nejvyšší úspěšností za dobu působení v Hradci (66,7 %), jenže trefil jen 1 šestku z 5, takže své střelecké maximum v hradeckém dresu 18 bodů těsně nepřekonal.
 • 8× z 11 dosud odehraných zápasů v NBL strávil na hřišti přes 30 minut.

Marko Prskalo

 • Už dokázal stabilizovat střelbu trojek a s aktuální úspěšností 41,3 % patří na 4. místo celé NBL.
 • Jenže proti USK se mu jinak téměř vůbec nedařilo a poprvé po 2 měsících dohrál utkání se záporným číslem v hodnocení užitečnosti.

Tomas Cavallero

 • Proti USK jako první hráč současného kádru odehrál v sezoně zápas s minimálně 20 body, 5 doskoky a 5 asistencemi.
 • Po 7 duelech v dresu sokolů drží stejný střelecký průměr jako Maksim Šturanović, 16,1 bodu na zápas. Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, pokaždé bral výhru hradecký mančaft.

 • 8. 10. 2022 BK REDSTONE Olomoucko 95:109 Královští sokoli (3.kolo)
 • 21. 12. 2022 Královští sokoli 68:60 BK REDSTONE Olomoucko (14.kolo)

V nadstavbové části skupiny A2 proběhly dva zápasy, tentokrát patřila obě vítězství Olomoucku.

 • 11. 2. 2023 Královští sokoli 72:97 BK REDSTONE Olomoucko (2.kolo)
 • 4. 3. 2023 BK REDSTONE Olomoucko 96:70 Královští sokoli (5.kolo)
 • 22. 3. 2023 Královští sokoli 73:83 BK REDSTONE Olomoucko (8.kolo)

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

Proti USK Praha jste odehráli jeden z nejdramatičtějších zápasů této sezóny. K oslavě vítězství zbývalo jen velmi málo, Marek Vyroubal svou trojkou rozhodl, že se radoval celek z Folimanky. Jak moc hořká, byla tato prohra?

Hodně nás to mrzelo, ten konec byl pro nás hodně nešťastný i vzhledem k těm okolnostem, které byly se zápasem spojeny. Musíme to tak brát. Je to nutné říct sportovně = prostě to tak vyšlo. Musíme to hodit za hlavu a připravovat se na další část sezóny.

Shawn Pipes zaznamenal za USK Praha 36 bodů, 4 doskoky a 4 asistence. Proč se ho nepodařilo více pokrýt?

On ukazuje svou kvalitu celou sezónu a je to lídr všech ligových střelců.Bodově nám utekl ve druhé čtvrtině, kdy ty situace vzal na sebe. Věděli jsme, že on bude klíčem k úspěchu USK Praha a bohužel se nám ho nepodařilo celkově ubránit.

S jakou motivací jdete do sobotního zápasu proti Olomoucku.

Nastavení je stejné jako před každým zápasem. Teoreticky máme ještě o co hrát, víme, jaký potřebujeme výsledek. Je to opravdu velmi náročná situace to zvládnout. Motivace musí být, abychom měli co nejvíce pozitivních návyků.

Adam Goga (křídlo)

72 vteřin před koncem zápasu jsi zavěsil krásnou trojku a ještě s faulem. Jak hodně tě mrzí následný neproměněný trestný hod?

Moc mě to mrzelo, byl to klíčový moment kde se lámalo utkání. Kdybych trestný hod proměnil, tak jsme šli na 4 body a určitě bychom měli i větší psychickou výhodu. Oni pak další útok udělali trojku, čímž srovnali. Takže bohužel.

Pojďme se dozvědět také něco jiného o tobě. Jaká je tvoje první životní vzpomínka související s basketbalem? Jak vzpomínáš na svůj debut v NBL?

Úplně první vzpomínku si nepamatuji, ale jako dítě jsem v Prostějově chodil fandit, když tam začínala nejvyšší basketbalová liga. V roce 2003/2004 tam hráli takoví hráči jako Petr Čudek, Jirka Okáč atd. Ohledně debutu jsi nejsem jistý, jestli to byl zápas proti Ústí doma, nebo v Pardubicích. Ale žádnou konkrétní vzpomínku k tomu nemám.