31. března 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Jedeme se porvat o vítězství na Folimanku!

Do Prahy jedeme s respektem, ale také vůlí se porvat o důležité vítězství.

Královští sokoli

Na únik z baráže jim zbývá už jen čistě teoretická naděje. Musí vyhrát všechny zbývající zápasy skupiny A2 a Olomouc už ani jeden, nebo v nich musí ovládnout o 2 souboje víc než Olomouc s tím, že vzájemný střet pro sebe získají minimálně o 40 bodů.

Aby tak měli jistotu, že aspoň nějaká šance ještě bude žít, musí zvítězit na Folimance. Tedy v hale, kde se jim to naposledy podařilo téměř přesně před 4 lety, od té doby tam prohráli již 6× v řadě. I se započítáním domácích utkání neporazili v ligovém duelu USK Praha už 7× za sebou. Ukončení nelichotivých sérií právě teď by se jim nesmírně hodilo.

Jenže v 9 dosud odehraných utkáních skupiny A2 jen jednou nastříleli více než 83 bodů, naopak hned 7× tuto hranici nezvládli udržet v obraně. Musí tedy prorazit mnoho různých statistik, aby i po sobotě stále ještě mohli aspoň doufat v konec sezony za necelé 2 týdny.

Sezony, která aspiruje na tu nejhorší od postupu do NBL. Aby v zápasové bilanci dorovnala aspoň tu nováčkovskou 2018/19, musí Hradec všechny 3 střety ve zbytku nadstavby vyhrát.

Což se jim ale v 10. kole jakékoliv nadstavbové skupiny nejvyšší soutěže podařilo jen jednou. A bylo to právě dosud poslední vítězství nad USK. Loni v březnu v třebešské hale. Ostatní duely v 10. kole nadstavby hráli vždy venku, vždy nějakou dobu vedli, ale nakonec pokaždé prohráli. Ani tato statistika sokolům zrovna nepřeje.

10.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

USK Praha a Královští sokoli se utkají v sobotu 1.4.2023 od 17:30 hodin ve SH Folimanka.

Ondřej Peterka

 • V posledních 6 zápasech pokaždé nastřílel aspoň 8 bodů a jen jednou v nic nezaznamenal minimálně 4 doskoky. Nechce se tomu věřit, ale takovou statistickou kombinaci v NBL dokázal poprvé v kariéře.
 • USK je jediný soupeř, kterému v ročníku pokaždé nasázel dvouciferný počet bodů.

David Škranc

 • 5 přihrávek, které jeho spoluhráči promění v body, mu zbývá ke 100 asistencím v dresu sokolů.
 • V posledních 10 střetnutích doskočil vždy lichý počet míčů.

Maksim Šturanović

 • Ještě 20 bodů mu chybí k dosažení mety 500 vstřelených bodů v sezoně.
 • Double double zaznamenal již 15× v ročníku. V posledních 3 utkáních proti USK pak pokaždé a vždy u toho nastřílel minimálně 19 bodů.
 • Proti Slavii poprvé od 7. ledna v zápase fauloval nejvýše 2×.

Marko Prskalo

 • Proti Slavii nastřílel 21 bodů a to nehrál ani 25 minut. Aspoň 20 bodů trefil do soupeřova koše poprvé od 3. dubna 2022, kdy v chorvatské lize zatížil konto Osijeku 24 body. V jakékoliv lize to dokázal teprve počtvrté v kariéře.
 • Potřetí v životě mezi dospělými a poprvé v NBL pak dosáhl dvouciferného střeleckého výkonu ve 3 utkáních v řadě.
 • Drží šňůru 6 zápasů, kdy vstřelil minimálně stejný počet bodů jako v předchozím duelu.

Aleksa Šolević

 • Proti Slavii asistoval u 10 tref svých spoluhráčů. Dvouciferný počet asistencí nasbíral v české lize podruhé a vytáhl svůj průměr již na 6,2 asistence na zápas, což je 3. nejvyšší číslo v celé NBL z hráčů, kteří odehráli v tomto ročníku aspoň 10 utkání.
 • Přes svoji poměrně drobnou postavu si umí vybrat správnou pozici na hřišti a sbírá doskoky. Naposledy proti Olomouci i na Slavii pokaždé 6 míčů.
 • Jen kdyby neměl tak tragickou střelbu. Za poslední 2 zápasy uspěl v součtu pouze při 8 dvojkách z 24 pokusů.

Tomás Cavallero

 • 7 bodů mu zbývá, aby v 7. utkání za Hradec dosáhl trojciferného celkového střeleckého součtu.
 • Dvouciferný zápasový střelecký výkon pak zatím zaznamenal pokaždé. Naposledy proti Olomouci (v Edenu nehrál) však poprvé v české lize netrefil ani jednu trojku, snažil se o ni přitom 5×.
 • V posledních 3 střetnutích byl víckrát faulován, než sám fauloval.

Tadeáš Vlček

 • Poprvé po měsíci a půl dostal důvěru na víc než 8,5 minuty a odvděčil se tím, že v zápase trefil víc trestných hodů než v celém dosavadním průběhu sezony. Utekl tak z posledního místa celé ligy v úspěšnosti střelby trestných hodů, dostal pod sebe brněnského Richarda Körnera.

USK Praha

Po 31 odehraných zápasech v tomto ročníku Kooperativa NBL bral tým z Folimanky 19 výher a 12 proher. USK Praha průměrně nasází za utkání 82.7 bodu a obdrží 76.6 bodu.

Mezi lídry týmu patří Shawn Pipes JR s průměrem na zápas = 19.9 bodu, 3.8 doskoku a 3.3 asistence. Michael Okauru má koeficient 18.4 bodu, 4.8 doskoku a 2.4 asistence na zápas. Nutné je zmínit také další ikonu týmu USK Praha, a to Davida Böhma s jeho čísly na zápas = 12.4 bodu a 7.6 doskoku.

Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

V základní části tohoto ročníku Kooperativa NBL se oba týmy utkaly dvakrát, obě výhry patřily týmu z Folimanky.

 • 10. 2022 USK Praha 87:72 Královští sokoli (1. kolo)
 • 7. 12. 2022 Královští sokoli 0:20 USK Praha (15. kolo)

Oba týmy se střetly také v osmifinále Českého poháru, které se odehrálo 25. 1. 2023 ve Sportovní Hale Třebeš, Královští sokoli 95:80 USK Praha.

V nadstavbové části skupiny A2 proběhly tři zápasy, opět s vítězstvím pražského celku.

 • 8. 2. 2023 Královští sokoli 88:106 USK Praha (1.kolo)
 • 18. 2. 2023 USK Praha 80:70 Královští sokoli (4.kolo)
 • 15. 3. 2023 Královští sokoli 81:90 USK Praha (7.kolo)

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

S každým zápasem jsou jasně viditelné pokroky týmu pod vašim vedením. V zápase na Edenu však byli bohužel k vidění neproměněné trestné hody a 13 ztrát? Myslíte si, že to jsou hlavní důvody, proč nebral Hradec výhru?

Neproměňování trestných hodů a ztrát nás trápí celou sezonu. Je evidentní, že když tyto věci zlepšíme, tak je šance na vítězství. Co se týká posledního zápasu, tak se to nestalo bohužel poprvé. Hrajeme 35 minut kvalitně, ale v závěru utkání si vybereme hluché minuty. Nedokážeme skórovat a stojí nás to vítězství.

Celek z Folimanky má v sezoně bilanci 19 výher /12proher. Bez diskuse půjde o velmi těžký zápas. Čím by se dal v sobotu udolat tým USK Praha?

USK Praha je velký favorit, právem mu patří první příčka skupiny A2. Do utkání budeme vstupovat s respektem, ale na druhé straně se potřebuje povzbudit a potřebujeme výhru, abychom se dobře naladili. Uděláme všechno proto, abychom v sobotu uspěli. Udolat soupeře můžeme dobrou obranou, rychlou hrou a dobrými rozhodnutími v útoku.

Filip Kábrt (křídlo)

USK Praha je jediným týmem ve skupině A2, který ještě neprohrál ani jeden zápas, bude to s nimi opět těžká konfrontace?

S USK hrajeme poslední zápasy vyrovnané a myslím si, že i sobotní utkání bude vyrovnané. Budou mít výhodu domácího prostředí v Praze, ale na druhou stranu my nemáme co ztratit a do zápasu půjdeme na 110%.

Nyní se ukazuješ na palubovce čím dál tím více, dostáváš zhruba 13 minut na zápas. Jak hodnotíš svůj přínos pro tým?

Do týmu se již od začátku sezony snažím přinést energii a zrychlit přechod na útočnou polovinu a myslím si, že v tom pokračuji i teď.

Je někdo ze současných basketbalistů, který je pro tebe motivací a jeho herní styl tě táhne profesně vpřed?

Přímo basketbalistů ne, ale mám bývalé spoluhráče z Nymburka s kterými jsem hrál za juniory kteří mě sledují a to mě táhne být na sobě čím dál tím lepší a lepší.

Kvůli dlouhodobému zranění do zápasu nenastoupí Lovro Mandalinić. Kvůli zranění dolní končetiny nenastoupí Tomáš Dvořák, start je nejistý u Tomáse Cavallera a Davida Škrance.