21. března 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Zápas roku je před námi !

Přijďte nás podpořit na velmi důležité utkání proti celku BK Redstone Olomoucko. Každé tleskající ruce jsou vítány. Vítěz poločasové soutěže půjde se svým oblíbeným hráčem A-týmu Královských sokolů do Café 149 na kávu a koláček.

8.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

Královští sokoli Hradec Králové a BK REDSTONE Olomoucko se utkají ve středu 22.3.2023 od 18 hodin ve Sportovní hale Třebeš.

Královští sokoli

Čeká je klíčový souboj v bitvě o záchranu. Pokud nad Olomouckem zvítězí, dotáhnou se na něj v tabulce a budou mít v danou chvíli i lepší bilanci vzájemných zápasů. Pokud prohrají, budou ztrácet 4 kola před koncem nadstavbové skupiny již 2 vítězství, navíc prakticky s jistotou, že ani výhra v předposledním kole jim nezajistí lepší bilanci vzájemných zápasů, takže baráž se stane téměř nevyhnutelnou.

Olomoucko je jedním ze 2 soupeřů, které dokázali v tomto ročníku NBL porazit 2×. Stalo se tak v obou utkáních základní části. Oba dosavadní duely v nadstavbové skupině pak skončily porážkami o 25 a více bodů.

V 8. kole nadstavbových skupin hráli zatím pokaždé na domácí palubovce. Pokud šlo o utkání ve skupině A2, v obou případech po většinu hrací doby vedli, ale jednalo o dramata až do závěrečných sekund, kdy to jednou zvládli a jednou ne. V součtu se skupinou A1 pak pravidelně střídají v rámci 8. kola nadstavby vítězství a porážky. Nyní je podle této zákonitosti na řadě výhra.

Zápasová bilance 5-24 je nejhorší v dějinách působení Hradce v nejvyšší soutěži. Vítězstvím a posunem na 6-24 by dorovnali nováčkovskou sezonu 2018/19.

Ondřej Peterka

 • 4 doskočené míče mu zbývají k hranici 100 doskoků v sezoně.
 • Olomoucko je jediným soupeřem, kterému v tomto ročníku nastřílel aspoň 20 bodů. Stalo se tak už v říjnu a zahrnuje to dokonce vyrovnaný osobní rekord 6 úspěšných trojek.
 • V posledních 4 utkáních má vzácně vyrovnané střelecké skóre, pohybuje se mezi 8 a 10 body.
 • V posledních 2 pak zaznamenal 8 asistencí proti 1 ztrátě míče. Tak dobrý poměr asistencí ke ztrátám v sekvenci 2 zápasů za sebou v tomto ročníku ještě neměl.

David Škranc

 • 12 odehraných minut ho dělí od dosažení mety 5 000 minut v NBL v kariéře (vč. play-off).
 • 11. vstřelený bod proti Olomouci bude jeho 300. v sezoně. Ale dostane se k němu? 4 dosavadní souboje s tímto protivníkem v tomto ročníku byly v jeho podání buď střelecky výborné (2× přes 20 bodů, včetně osobního rekordu 27 bodů z říjnového duelu), nebo podprůměrné až slabé (2× pod 10 bodů, včetně pouhých 3 bodů z posledního vzájemného střetu před 18 dny).

Adam Goga

 • 1 trojka, 1 dvojka s faulem, či 3 trestné hody mu chybí ke vstřelení 300 bodů za Královské sokoly.
 • Proti USK strávil na palubovce nejvíce času v zápasech skupiny A2, téměř 29 minut. Vyrovnal přitom své sezonní maximum 5 asistencí a poprvé po 2 měsících byl faulován víckrát, než kolikrát nedovoleně zastavil hráče soupeře.
 • Proti Olomouci, kde strávil zatím největší část své ligové kariéry, se mu však v tomto ročníku příliš nedaří, ve 4 utkáních nastřílel nejvýše 6 bodů a 3 doskoky a před Vánocemi před vlastními fanoušky dokonce měl v obou ukazatelích nulu. Ukáže v souboji o přežití něco víc?

Maksim Šturanović

 • Galapředstavení proti USK – 25 bodů a 12 doskoků, 14. double double v sezoně. 38 bodů v hodnocení užitečnosti je nejlepší výkon kteréhokoliv hradeckého hráče od 23. 1. 2021.
 • Pomohlo mu to k posunu na 9. místo v tabulce střelců s průměrem 16,5 bodu na zápas, samostatnou 2. pozici v tabulce doskoků s průměrem 9,0 doskoku na zápas a na 7. příčku v hodnocení užitečnosti s průměrem 20,7 bodu na zápas v celé NBL.
 • Proti první polovině základní části výrazně zlepšil disciplínu. Už 8 utkání v řadě mu nebyly odpískány víc než 3 fauly.
 • I on by však proti Olomouci potřeboval vyjet ze zajetých kolejí. Pouze v prvním ze 4 vzájemných střetů výše zmíněné průměry překonal, jinak se pohyboval někdy i dost hluboko pod nimi.

Aleksa Šolević

 • 4 asistence potřebuje k tomu, aby hranice 50 asistencí za sokoly dosáhl již při 9. startu.
 • V prvních 4 zápasech za Hradec nastřílel v průměru 16,5 bodu, v dalších 4 zápasech v průměru jen 8 bodů.
 • Na zápas s USK by měl co nejrychleji zapomenout. Zaznamenal v něm více ztrát míče (5) než nastřílených bodů, asistencí i získaných faulů. Navíc poprvé při svém východočeském angažmá nedohrál pro 5 osobních chyb.

Marko Prskalo

 • Proti USK předvedl na své poměry dobrý výkon. Poprvé po 3 zápasech nastřílel dvouciferný počet bodů (15), přidal 5 doskoků, 2 asistence a 3 získané fauly, všechno hodnoty nad svými průměry.
 • Zatím pouze jednou dokázal aspoň 10 nastřílených bodů zopakovat.
 • Proti Olomouci hrál už 2× a pokaždé se prosadil pouze 5 body.

Tomas Cavallero

 • Kdyby chtěl potvrdit dosud platnou statistiku, že proti stejnému soupeři je v každém utkání lepší než v tom předchozím, čeká ho při třetím střetu s Olomoucí velký výkon. Naposledy to totiž bylo 22 bodů, 8 doskoků a 27 bodů v hodnocení užitečnosti.

Tomáš Dvořák

 • Na svůj 30. ligový zápas nebude vzpomínat v dobrém. Proti USK totiž zaznamenal hned 6 ztrát míče, o polovinu více, než bylo jeho dosavadní maximum.

Filip Kábrt

 • Proti USK odehrál v utkání více než 20 minut, poprvé po 4,5 měsících a celkově popáté v NBL.

BK REDSTONE Olomoucko

V nadstavbové části vyhrál celek z šestého nejlidnatější město v Česku dva zápasy a oba byly nad Královskými sokoly. Po 29 odehraných zápasech bralo Olomoucko 6 výher a 23 proher. Moravský mančaft nasází průměrně za utkání 80.6 bodu a obdrží 89.4 bodu.

Mezi lídry celku patří Jonathan Edward Williams s 15.3 body, 2.9 doskoky a 1.8 asistencemi na zápas, Luwane Japree Pipkins zaznamenává průměrně 13 bodů, 3.7 doskoku a 5 asistencí na zápas. Určitě je zapotřebí zmínit také Sretena Kněževiće s 12.1 body, 8.8 doskoky a 2.1 asistencemi na zápas.

Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, pokaždé bral výhru hradecký mančaft.

 • 8. 10. 2022 BK REDSTONE Olomoucko 95:109 Královští sokoli (3.kolo)
 • 21. 12. 2022 Královští sokoli 68:60 BK REDSTONE Olomoucko (14.kolo)

V nadstavbové části skupiny A2 proběhly dva zápasy, tentokrát patřila obě vítězství Olomoucku.

 • 11. 2. 2023 Královští sokoli 72:97 BK REDSTONE Olomoucko (2.kolo)
 • 4. 3. 2023 BK REDSTONE Olomoucko 96:70 Královští sokoli (5.kolo)

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

V posledním zápase proti USK Praha jste předvedli skvělou hru, ale bohužel to na výhru nestačilo.Co by mohlo být podle vás ve středečním utkání klíčem k úspěchu?

Naše týmová a individuální obrana v první řadě. V posledním zápasu jsme měli příliš mnoho ztracených míčů, a tohle bude potřeba si také pohlídat. Obecně bude klíčem k úspěchu týmový výkon a maximální nasazení během celého zápasu.

Bez diskuse je zápas proti Olomoucku klíčovým pro celou sezonu. Na co se v tomto zápase především zaměříte?

Z mého pohledu je pro náš každý zápas "klíčový". Beru to, že je to zápas proti nejbližšímu konkurentovi, co se týká udržení. Samozřejmě jsme, ale v situaci, kdy vítězství proti komukoliv nás posunují v tabulce. Zaměříme se abychom hráli s velkou energií a chutí se zabojovat o vítězství. Máme se jim za co revanšovat.

Tomáš Dvořák (rozehrávač)

Jak vnímáš svou momentální formu?

Snažím se být v co nejlepší formě, protože toto je pro nás nejdůležitější část sezony. Potřebujeme se udržet a být nejlépe na 11. místě, abychom nemuseli hrát baráž.

Jako rozehrávač tvoříš hru a organizuješ útok. Co myslíš, že bude ve středu proti Olomoucku nejtěžší?

Nejtěžší bude vydržet jejich tlak na míč při rozehrávce, dále nesmíme dělat žádné hloupé ztráty a nenechat je jednoduše skórovat. Musím hrát chytře! Myslím si, že na Olomoucko máme.

Moc volného času určitě nemáš, ale pokud přeci jen nějaký nalezneš, tak čemu se rád za poslední dobu věnuješ mimo basketbalu?

Moc volného času mimo basketbal opravdu nemám, protože prvním rokem chodím na vysokou školu. Ve volném čase se snažím hlavně učit a připravovat do školy, pokud nějaké volno je tak se snažím podívat na nějaký seriál a odpočinout si u toho.

Zítřejšího zápasu se kvůli dlouhodobému zranění nezúčastní Lovro MANDALINIĆ, kvůli angíně Michal SVOJANOVSKÝ a kvůli problémům se zády Vladimír Larry VONDRA.