14. března 2023

Libor Štěpán/Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Zítra jdeme do boje proti USK Praha

10zápasovou sérii porážek (vyrovnaný klubový rekord v rámci NBL) jsme ukončili velmi rázně, nejvyšším vítězstvím v dosavadním průběhu sezony. Navíc jsme podruhé nastříleli 100 a více bodů. Toto se pokusíme zopakovat také tuto středu.

7.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

Královští sokoli Hradec Králové a USK Praha se utkají ve středu 15.3.2023 od 18 hodin ve Sportovní hale Třebeš.

Proti Slavii poprvé v ročníku odehráli duel, v němž ani v jednom ze sledovaných statistických ukazatelů (pokud nebudeme rozlišovat úspěšnost střelby dvojek a trojek, ale vezmeme pouze souhrnně střelbu z pole) nebyli horší než soupeř. Vůbec poprvé v sezoně také v jednom utkání zaznamenali více zisků míče než ztrát.

V tomto ligovém ročníku dosud nedokázali vyhrát 2 střetnutí za sebou. To se pokusí prolomit proti USK Praha.

Tohoto soupeře letos jasně porazili v osmifinále poháru, ale v lize ho naposledy předčili bez jednoho dne přesně před rokem, taktéž na domácím hřišti. Od té doby zapsali již 5 porážek na hřišti plus 1 spornou kontumační.

V rámci 7. kola jakékoliv nadstavbové skupiny dosud v NBL nevyhráli, ale počet inkasovaných bodů se rok od roku snižuje. Loni jich bylo 93, statistika tak velí, že tentokrát jich bude nejvíce 92. Pokud udrží herní a střeleckou pohodu ze soboty, není to překážka k vítězství.

Zápasová bilance 5-23 je stále nejhorší v dějinách působení Hradce v nejvyšší soutěži. Vítězstvím a posunem na 6-23 by se dotáhli na nováčkovskou sezonu 2018/19.

Ondřej Peterka

 • Jediný bod mu zbývá k dosažení 1 500 nastřílených ligových bodů v dresu sokolů (vč. play-off i baráže).
 • Pokud proti USK doskočí 5 míčů, bude jich mít v této sezoně celkem 100. Nemusel by to být problém, aspoň 5 doskoků proti USK zaznamenal z dosud počítaných 3 střetnutí hned 2×.
 • USK je také jediný soupeř, kterému v ročníku pokaždé nastřílel dvouciferný počet bodů.

David Škranc

 • Proti Slavii dosáhl čtvrtého nejvyššího střeleckého výkonu v sezoně (19 bodů), navíc při výborné úspěšnosti střelby – dvojky 5/8 (62,5 %), trojky 3/5 (60 %). S takovou úspěšností nestřílel od první stobodové výhry v Olomouci před 5 měsíci, 3 trojky proměnil poprvé po 2 měsících. Naváže na to?
 • Proti USK se mu celkem daří na doskoku. Pokaždé v sezoně aspoň 5 doskočených míčů, hned v úvodním kole základní části dokonce 14, což pro něj byl vyrovnaný osobní rekord.

Adam Goga

 • Poprvé od lednového domácího duelu se Slavií nastřílel více než 6 bodů a trefil více než 1 trojku. Opět doma do koše Slavie.
 • 2 zápasy za sebou neztratil byť jediný míč. To se mu naposledy povedlo na začátku ledna 2022.
 • Proti USK se v této sezoně každým střetnutím zlepšuje v doskocích. Naposledy jich získal 6, nejvíc v celém ročníku. Posune se ještě dál?

Maxim Šturanović

 • Proti Slavii zaznamenal už 13. double double v sezoně, čímž neustále navyšuje klubový rekord v rámci nejvyšší soutěže, a v doskocích se s průměrem na zápas 8,9 dělí o 2. místo v celé NBL.
 • Již potřetí zablokoval v jednom utkání hned 3 střelecké pokusy soupeře. Vždy se tak stalo proti pražským celkům. Bude v nastoleném trendu pokračovat?
 • 5 asistencí proti Slavii je jeho novým rekordem v hradeckém dresu. Do soboty měl v zápase nejvýše 3 bodové přihrávky.

Aleksa Solević

 • 7 přihrávek na koš spoluhráče mu zbývá k hranici 50 asistencí za sokoly. Dokázal by to teprve při 8. startu. A je to rozhodně v jeho silách, proti USK už hrál 2× a pokaždé aspoň těch 7 asistencí nasbíral.
 • Proti Slavii už podruhé za oněch dosavadních 7 odehraných utkání zaznamenal 4 zisky a potřetí vybojoval 8 faulů soupeře.

Tomas Cavallero

 • Pokud čelí některému českému soupeři podruhé, předvede mnohem lepší výkon než v prvním případě. Platilo to zatím proti Olomouci i Slavii. Nyní se podruhé střetne s USK a poprvé zapsal 15 bodů, 7 doskoků a 4 asistence, kvůli nízké úspěšnosti střelby ale jen 11 bodů v hodnocení užitečnosti.
 • Proti Slavii se dostal pouze ke 4 střelám z pole, ale proměnil je všechny. Při předchozích 8 startech za sokoly přitom pouze 2× střílel ze hry s úspěšností vyšší než 50 %.
 • Podruhé v kariéře nastřílel ve dvou zápasech za sebou aspoň 10 bodů. Tentokrát se však v obou utkáních trefoval z pole s úspěšností minimálně 50 %. Proti Slavii mu na oněch 10 bodů stačilo jen necelých 14 minut na palubovce, nejméně v kariéře.

Marko Prskalo

 • Proti Slavii se dostal pouze ke 4 střelám z pole, ale proměnil je všechny. Při předchozích 8 startech za sokoly přitom pouze 2× střílel ze hry s úspěšností vyšší než 50 %.

Tomáš Dvořák

 • Podruhé v kariéře nastřílel ve dvou zápasech za sebou aspoň 10 bodů. Tentokrát se však v obou utkáních trefoval z pole s úspěšností minimálně 50 %. Proti Slavii mu na oněch 10 bodů stačilo jen necelých 14 minut na palubovce, nejméně v kariéře.

USK Praha

V nadstavbové části vyhrál pražský tým všech šest zápasů. Po 28 odehraných ligových utkáních má bilanci 16 vítězství a 12 proher. Celek z Folimanky nasází průměrně za utkání 81.9 bodu, obdrží 76.3 bodu. Koeficient úspěšnosti za dva body je 51.2%, u trojek to je číslo 33.4%.

Mezi lídry pražského celku patří Shawn Pipes JR, který průměrně zaznamená 19.3 bodu, 3.9 doskoku a 3.4 asistence. Dále je nutné zmínit Michaela Okauru s koeficientem na zápas 18.7 bodu, 4.8 doskoku, 2.3 asistence. Skvělou práci předvádí také David Böhm s 12.4 body a 7.8 doskoky na zápas.

Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, obě výhry patřily týmu z Folimanky.

 • 10. 2022 USK Praha 87:72 Královští sokoli (1. kolo)
 • 7. 12. 2022 Královští sokoli 0:20 USK Praha (15. kolo)

Oba týmy se střetly také v osmifinále Českého poháru, které se odehrálo 25. 1. 2023 ve Sportovní Hale Třebeš, Královští sokoli 95:80 USK Praha.

V nadstavbové části skupiny A2 proběhly dva zápasy, opět s vítězstvím pražského celku.

 • 8. 2. 2023 Královští sokoli 88:106 USK Praha (1.kolo)
 • 18. 2. 2023 USK Praha 80:70 Královští sokoli (4.kolo)

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

V sobotu jste v roli hlavního trenéra bral první výhru. Sokoli ukázali dobrý herní charakter a tvrdě bojovali, proto také zaslouženě vyhráli. Co je ještě zapotřebí vypilovat před zápasem s USK Praha?

Těch věcí je víc, ale teď jde o jiného soupeře a je zapotřebí i toto vidět. Budeme dále pracovat na zlepšení naší hry a připravovat se na lídra skupiny A2.

Je moc fajn vidět, jak se celý tým rve o výsledek, a nejen několik hráčů. S jakou ambicí jde tým do utkání proti pražskému celku?

Ambice je samozřejmě vyhrát, ale k tomu je zapotřebí odevzdat maximum našich schopností v zápase. Výsledek a hra družstva v proběhlém sobotním zápase je samozřejmě potěšující, ale pokud se ke stejnému hernímu výkonu proti USK nepřiblížíme, tak se k výhře obtížně dopracujeme. Je mi jasné, že takový výkon, především v útoku, jaký jsme měli v sobotu, bude náročně zopakovat. Jsem rád že družstvo správně zareagovalo po prohře v Olomocku a čekám, že náš přístup a odhodlání bude takové jaké se od nás očekává.

David Škranc (křídlo)

V zápase se Slavií jsi nasázel 19 bodů. Jaké emoce zaplavili tvoje nitro po vyhraném zápase?

Žádný emoce po zápase nebyly. Utkání jsme vyhráli, za což jsem velice rád. Musíme, ale vyhrát ještě další kupu zápasů ve skupině A2, abychom se vyhnuli baráži. Takže jsem furt s nohama na zemi myslím si, že i celý tým. Za vítězství jsme určitě rádi, ale žádný přehnaný emoce tam určitě nebyly.

Na oddych není bohužel moc času a už ve středu čeká sokoly zápas proti USK Praha. Pražským tým je ve skupině A2 první. S jakou ambicí půjdete do zápasu a na koho z jejich mančaftu je zapotřebí si dát co nejvíce pozor?

Sice není moc času na oddych, ale takto se prostě v lize hraje – sobota a středa, takže jsme na to víceméně zvyklí. Trošku nás v týmu trápí nemoci, ale věřím že do středy to už bude v pořádku a můžeme zápas vyhrát. Do zápasu jdeme samozřejmě s ambicí vyhrát. Ještě nás čekají tři domácí zápasy, každý z nich musíme vyhrát. Už není víceméně cesty zpět, pokud se chceme vyhnout baráži. USK Praha se celou sezónu opírá o trio Okauru, Pipes a Böhm, takže musíme zastavit tyto jejich bodové lídry.