9. března 2023

Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Už tuto sobotu nás čeká žhavá konfrontace se Slavií Praha

Do zápasu jdeme s heslem: „Život je rychlost, rychlost je adrenalin a adrenalin je sport“. Máme co napravovat, a to chceme s vaší podporou předvést na maximum.

6.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

Královští sokoli Hradec Králové a SK Slavia Praha se utkají v sobotu 11.3.2023 od 18 hodin ve Sportovní hale Třebeš.

Královští sokoli

Prohráli již 10 ligových utkání v řadě, čímž vyrovnali svoji rekordní sérii porážek z úvodu nováčkovské sezony 2018/19.

Během aktuální série jen jednou nastříleli více než 76 bodů.

Ve skupině A2 v 5 duelech 4× inkasovali minimálně 96 bodů a 3× podlehli rozdílem 25 a více bodů.

Při porážce v Olomouci selhali nejen při střelbě, ale výrazně zaostávali za soupeřem i v doskocích (rozdíl -12), asistencích (-13) a ztrátách míče (-5). Pouze na fauly se jednalo o vyrovnaný souboj. Asistencí v tomto utkání zaznamenali za celých 40 minut pouhých 7. To všechno proti soupeři, který jim má být kvalitou nejblíže, aspoň statisticky.

Zároveň v tomto střetnutí rozložili zátěž na téměř celou sestavu. Teprve podruhé v probíhajícím ročníku hned 9 mužů odehrálo více než 13 minut.

Slavia je jeden ze tří soupeřů, kterého v této sezoně NBL dokázali porazit. Stalo se tak ovšem v hale v Edenu.

V 6. kole nadstavbové části dosud pokaždé hráli doma a pokud se jednalo o zápas skupiny A2, zvítězili. Právě do 6. kola skupiny A2 nováčkovské sezony patří nejvyšší výhra sokolů v nejvyšší soutěži. Před 3 lety a 360 dny rozdrtili Kolín 124:71, tj. rozdílem 53 bodů. Což je mimochodem o třetinu více než činí součet rozdílů všech 4 ligových výher v tomto ročníku (40 bodů).

Zápasová bilance 4-23 je tou nejhorší v dějinách působení hradeckých mužů v NBL. A nic na tom nezmění ani případně vítězství a posun na 5-23.

Ondřej Peterka

• 3 asistence mu zbývají k dosažení mety 550 bodových přihrávek v kariéře v NBL (vč. play-off i baráže). 4 asistence pak k výkonu 50 přihrávek v sezoně, což mezi sokoly v nejvyšší soutěži nezvládl pouze v minulém ročníku. Zároveň by této laťky dosáhl jako druhý hráč současného kádru.
  • Pokud Slavii nastřílí aspoň 10 bodů, pokoří hranici 1 500 prvoligových bodů v hradeckém dresu (vč. play-off i baráže).
  • Proti Slavii v sezoně odehrál v úvodních 2 utkáních přes 37 minut, v tom posledním ale jen lehce přes 14 minut. Jak velký prostor dostane nyní?

David Škranc

• Pokud proti Slavii zaznamená blok, bude jeho 50. v dresu sokolů. V 56. zápase.
  • V obou utkáních se Slavií v této sezoně nastřílel minimálně 13 bodů a přidal minimálně 5 doskoků a 1 blok.
  • V Olomouci strávil na palubovce jen lehce přes 25 minut. Pro někoho hodně, pro něj nejméně v celém ročníku, když nepočítáme duel v Ústí, kde se hned na začátku zranil.

Adam Goga

• V lednovém domácím souboji se Slavií nastřílel 12 bodů, nejvíce v sezoně. V obou duelech v Edenu zaznamenal nejvýše 3.
  • V Olomouci podruhé v ročníku trefil všechny pokusy za 2 body, pokud v zápase házel aspoň 2. Poprvé to bylo právě v onom prvním domácím střetu se Slavií.

Maksim Šturanović

• V Olomouci se mu teprve potřetí v ročníku stalo, aby ani v jedné ze sledovaných statistik nedosáhl dvouciferného výkonu. Na druhou stranu odehrál jen lehce přes 21 minut, suverénně nejméně z utkání, která mohl dohrát až do konce.
  • V Olomouci poprvé od příchodu do Hradce nenastřílel aspoň 10 bodů. Částečně za to může herní vytížení, do té doby hrál přes 30 minut každý zápas, na Hané ale pouze 20 minut. I tak to mohl nasázet, ale trefil pouze 2 z 8 střel z pole a nedal ani jeden ze 2 trestných hodů. I kvůli tragické úspěšnosti střelby skončil v hodnocení užitečnosti v záporných číslech.
  • Ve všech 4 dosud odehraných utkání za sokoly nastřílel více bodů než v tom předchozím. Pokud chce rostoucí křivku dodržet, laťka už je dost vysoko. V Olomouci totiž těch bodů bylo 22.
  • K tomu přidal 8 doskoků a 8 získaných faulů, což mu pomohlo v hodnocení užitečnosti k výbornému číslu 27. To je nejvyšší hodnota jakéhokoliv hráče Hradce od úvodního utkání skupiny A2, kdy proti USK dosáhl stejného hodnocení Maksim Šturanović.

Aleksa Solević

Tomas Cavallero

Tomáš Dvořák

• V Olomouci popáté v sezoně a poprvé od 18. ledna dosáhl dvouciferného bodového zisku, ale vůbec poprvé v ligové kariéře při tom střílel s úspěšností minimálně 50 % ve všech 3 dílčích střeleckých statistikách, tj. v trestných hodech, dvojkách i trojkách.

SK Slavia Praha

Pražský tým bral v nadstavbové části skupiny A2 tři výhry a dvakrát prohrál. Jedna z výher byla na palubovce v Edenu právě proti Královským sokolům (3. kolo - 15. 2. 2023, zápas skončil 102:76). Slavia odehrála v sezóně prozatím 27 zápasů s bilancí 9 výher a 18 proher. Mančaft z Edenu vstřelí na zápas průměrně 76.3 bodu a obdrží 82 bodů. Úspěšnost za 2 body činí 50.5%,za 3 body 31.9%.

Mezi lídry týmu patří Trevor Randall John s průměrem 13.7 bodu a 4.1 doskoku na zápas. Dále je nutné zmínit Adama Josepha Dworskeho, který nasází na zápas 11.5 bodu, udělá v průměru 4.1 doskok a také si připisuje pěkný koeficient 4.3 asistence.

Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, každý z týmu bral po jedné výhře.

• 19. 11. 2022 SK Slavia Praha 81:87 Královští sokoli (9. kolo základní části)
  • 21. 1. 2023 Královští sokoli 62:73 SK Slavia Praha (20. kolo základní části)

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

Sobotní zápas proti Olomoucku nebyl rozhodně sportovním potěšením pro hradeckou basketbalovou duši. Co myslíte, proč se tak stalo?

Byla to pro nás taková srážka s realitou. Těsně po zápase jsem já sám k tomu neměl žádné vysvětlení. Určitě byl na družstvo určitý tlak proti komu hrajeme a jak na tom jsme, ale na to se nemůžeme vymlouvat a není to možné nijak akceptovat.

Jak hodně velkým zklamáním byla pro vás převedená hra mančaftu a konečný výsledek, který svítil na tabuli?

Pro mě osobně to bylo velké zklamání, protože jsme věnovali dostatečný čas přípravě na tento zápas. Očekával jsem jiný boj, jiný přístup a jiný výsledek. Předvedená hra byla z naší strany neprofesionální. Toto si vůči našim fanouškům a klubu nemůžeme dovolit. Bylo to velké zklamání, nebyl to charakter, kterým se chceme prezentovat. Musíme více bojovat jeden za druhého a více hrát soudržně jako jeden tým.

Jak těžké nyní bude psychicky a fyzicky se připravit na boj proti Slavii Praha a na koho je zapotřebí si nejvíce dát z jich celku pozor?

Pro nás je každý zápas nejen psychicky těžký, ale také velmi důležitý a vždy byl. Kluci musí ze sebe vydat maximum a nabrat větší sebevědomí. Na zápas se připravíme nejlépe jak umíme. Já stále věřím, že potenciál ve družstvu je a že je potencionál k výhře. Co se týká Slavie, tak si jednoznačně musíme dát pozor na jejich střelce.