3. března 2023

Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

ZÍTRA JASNÝ CÍL – PORAZIT OLOMOUCKO!

Chceme prolomit sérii porážek a utrhnout velmi důležité body do tabulky skupiny A2. Zajímavý rozhovor jsme tentokrát udělali s hlavním trenérem Richardem Kucsou a za hráče s Vladimírem Larry Vondrou.

5.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

BK REDSTONE Olomoucko a Královští sokoli Hradec Králové se utkají v sobotu 4. 3. 2023 od 18 hodin v ČAJKAARÉNĚ OLOMOUC.

Královští sokoli

Prohráli už 9 ligových utkání v řadě, což se jim nestalo od 10zápasové šňůry porážek hned na úvod nováčkovské sezony 2018/19. Během této série jen jednou nastříleli více než 76 bodů.

Olomoucko je jejich nejoblíbenějším soupeřem posledních dvou ročníků. První vzájemný souboj v letošní nadstavbě je jediným, které s ním ve zmíněném období prohráli.

V 5. kole nadstavbové části ligové sezony dosud pokaždé absolvovali duel, ve kterém vítězný tým vedl i po každé jednotlivé čtvrtině a s jednou výjimkou se vždy jednalo o domácí celek. Právě do 5. kola nadstavby se pak datuje loňská ostudná porážka v Opavě 36:100.

4-22 je jejich nejhorší zápasová bilance za 5 let v NBL. Vítězstvím a posunem na 5-22 by se aspoň dotáhli na nováčkovský ročník 2018/19.

Ondřej Peterka

4 asistence mu zbývají k dosažení mety 550 bodových přihrávek v kariéře v NBL (vč. play-off i baráže).

V prvním utkání v Olomouci se jedinkrát v této sezoně dostal aspoň na 20 nastřílených bodů. Nasázel přitom 6 trojek, čímž vyrovnal své kariérní maximum.

Pokud by se tomuto výkonu chtěl přiblížit a přidal 18 bodů, pokořil by hranici 1 500 prvoligových bodů v hradeckém dresu (vč. play-off i baráže).

V posledním ligovém zápase na Folimance zaznamenal 8 doskoků, nejvíce v sezoně a druhý nejvyšší počet za poslední 2 ročníky.

David Škranc

V předchozím duelu v Praze s USK jako druhý hráč sokolů dosáhl na 100 doskoků v ročníku. Ale také poprvé v ročníku a vůbec poprvé za necelé 2 ročníky mezi sokoly nedohrál pro 5 osobních chyb.

2 zablokované míče mu chybí k hranici 50 bloků za necelé 2 sezony v hradeckém dresu.

V podzimním utkání v Olomouci si vylepšil osobní ligový rekord na 27 nastřílených bodů. V dosud posledním souboji s tímto soupeřem pak nastřílel 22 bodů. Proti žádnému jinému protivníkovi v sezoně tato čísla nepřekonal.

Adam Goga

V Praze s USK doskočil 6 míčů, jeho sezonní maximum a vyrovnaný osobní ligový rekord.

Je jediným hráčem základní rotace týmu, který nemá v sezoně aspoň 50% úspěšnost střelby ani v jedné ze tří základních skupin střel – dvojkách, trojkách a trestných hodech.

Ve 4 utkáních skupiny A2 zaznamenal 3 bloky, více než za celou základní část.

Maksim Šturanović

V Praze proti USK dosáhl na 12. double double v ročníku. Ze 3 dosud odehraných zápasů s Olomoucí tento výkon zvládl jen 1×, ale bylo to právě na jejím hřišti.

Už 10× v řadě zaznamenal dvouciferný střelecký výkon. V celé sezoně aspoň 10 bodů nenastřílel pouze 3×.

V průměru doskoků na zápas se s číslem 8,9 posunul zpět na 3. místo celé NBL.

Aleksa Solević

Ve 3 z 5 dosud odehraných ligových zápasů za sokoly asistoval aspoň u 7 košů svých spoluhráčů. Zatím pokaždé pak nastřílel aspoň 10 bodů, ačkoliv naposledy měl dost namále. Stále ho trápí nízká úspěšnost střelby.

Tadeáš Vlček

Jeho mizérie z čáry trestného hodu nadále trvá. Na Folimance se znovu netrefil ani jednou, čímž svoji celosezonní bilanci upravil na neuvěřitelnou 1 proměněnou šestku ze 14 pokusů.

Do zápasu kvůli poranění kotníku nenastoupí Lovro Mandalinić a Michal Svojanovský. Kvůli bolesti třísel nemůže hrát Filip Kábrt a kvůli bolesti zad Vladimír Larry Vondra.

BK REDSTONE Olomoucko

Hanácký tým bral v nadstavbové části prozatím pouze jednu výhru, a to právě proti Královským sokolům 72:97 (11. 2. 2023). V dalších utkáních týmu podlehl 2 x SK Slavia Praha a 1 x USK Praha. Olomoucko prozatím vstřelilo v této sezóně (26 zápasů) 79.8 bodu a obdrželo 90.2 bodu. Úspěšnost za 2 body činí 48.6%, za 3 body 31.5%.

V nedávných dnech opustil klub nejlepší střelec Hanáků Jonathan Williams a také Dominik Heinzl, naopak do mančaftu přišel z nejvyšší soutěže v Severní Makedonii (KK Gostivar) Luwane Pipkins. Nová posila pobrala v předchozím angažmá v každém zápase 5 asistencí a je to navíc výtečný střelec ze střední i dlouhé vzdálenosti.

Mezi lídry týmu patří Darious Lee Moten s průměrem 12.8 bodu na zápas, můžeme také zmínit Sretena Kněževiće s 12.4 body, 8.9 doskoky a 2.1 asistencemi na zápas.

Vzájemná utkání v sezoně 2022/2023

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, pokaždé bral výhru hradecký mančaft.

  • 8. 10. 2022 BK REDSTONE Olomoucko 95:109 Královští sokoli (3. kolo základní části)
  • 21. 12. 2022 Královští sokoli 68:60 BK REDSTONE Olomoucko (14. kolo základní části)

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

Úspěšnost střelby sokolů byla proti Děčínu pouze 27%. V čem byl v posledním zápase problém, že se ofenzivně nedařilo?

Nízká úspěšnost střelby byla i pro mě překvapující. Neproměňovali jsme i vysloveně „jednoduché“ pokusy. Příčinou mohly být různé faktory, které to ovlivnily, ale mám dojem, že se jich v tom případě spojilo více a výsledkem byl mizerný střelecký den družstva. Jednoznačně musíme mít v dalších zápasech lepší selekci střeleckých pozic.

Složení týmu doznalo během sezony několika změn, stojí za tím hlavně zranění. Jak vnímáte současné herní rozpoložení týmu?

Není to jednoduché pro hráče hrát v pohodě po delší sérii bez vítězství, ale i takové období se ve sportu stane. Není to pro nikoho příjemné, ale tak jak se do této situace družstvo dostalo, tak musí toto stejné družstvo najít cestu jak z ní ven. V této fázi sezóny je to hodně i o charakteru jednotlivců, a jestli ho máme ve správném rozložení nám ukáží nejbližší zápasy.

Z olomouckého klubu odešlo několik hráčů, bude to mít nějaký vliv na sobotní utkání?

V Olomoucku nastaly změny, co se týče odchodů ale i příchodů, byla to poslední možnost v sezóně provést ještě korekce v družstvu a oni toho využili. Družstva měli zápasovou pauzu, delší dobu na přípravu a jsem si jistý že to bude mít vliv na sobotní zápas. Musíme být připraveni vhodně reagovat na pár neznámých věcí ze strany soupeře, které nám nesmí dělat velký problém v zápase. Stejně to budou mít, ale i oni vůči nám tak že očekávám zajímavý zápas.

Vladimír Larry Vondra (pivot)

Během celé sezóny jsi na hřišti strávil v průměru 16 minut a zaznamenal jsi 2,9 bodu. Jak ty sám vnímáš tato čísla?

Přestože to je moje první sezóna tak jsem čekal lepší osobní výkon. S průměrným časem na hřišti jsem spokojen, hlavní je neusnout na vavřínech a makat na sobě dál.

V zápase 19. kola proti Kolínu, který se uskutečnil 18. ledna tohoto roku, jsi předvedl 10 doskoků. Jak hodnotíš svůj výkon v letošní sezóně?

Tento zápas byl specifický tím, že jsme hráli v sedmi hráčích, takže jsem se musel do hry zapojit více a dopadlo to mým sezonním maximem v doskocích. Jinak celkově svůj výkon v sezóně hodnotím progresivně, ale myslím že stále musím na hodně věcech pracovat.