17. února 2023

Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

V sobotu vyrážíme na Folimanku

S novým trenérem budeme zítra usilovat o výhru proti USK Praha. Chceme prolomit sérii porážek a uzmout tolik potřebné body do nadstavbové skupiny A2.

4.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

USK Praha a Královští sokoli Hradec Králové se utkají v sobotu 18. 2. 2023 od 17:30 hodin ve SH Folimanka.

Královští sokoli

Do zápasu kvůli poranění kotníku nenastoupí Lovro Mandalinić, Lamb Autrey a Michal Svojanovský. Kvůli zlomenému prstu nemůže hrát Jan Bubeníček.

Prohráli už 8 ligových utkání v řadě, což se jim nestalo od 10zápasové šňůry porážek hned na úvod nováčkovské sezony 2018/19.

Ve všech 3 střetnutích skupiny A2 inkasovali minimálně 97 bodů a všechna prohráli rozdílem nejméně 16 bodů.

V hale Folimanka dokázali zvítězit jedinkrát, v dubnu 2019. Ostatních 8 duelů vyhrál domácí USK.

USK podlehli již ve 4 ligových soubojích v řadě, včetně kontumovaného z poloviny prosince.

Od postupu do NBL hráli v rámci 4. kola skupiny A2 dosud pokaždé venku. 1× zvítězili, 2× odjeli domů poraženi. Všechny zápasy pak skončily rozdílem minimálně 18 bodů, vítěz vždy zaznamenal aspoň 89 bodů, poražený pak nejvýše 71.

4-21 je jejich nejhorší zápasová bilance za 5 let v NBL. Vítězstvím a posunem na 5-21 by se aspoň dotáhli na nováčkovský ročník 2018/19.

Ondřej Peterka

5 asistencí mu zbývá k dosažení mety 550 bodových přihrávek v kariéře v NBL (vč. play-off i baráže). Na Slavii odehrál pouhých 14 minut, během kterých nezaznamenal jediný doskok či asistenci. To se mu nestalo od druhého utkání předkola loňského play-off.

David Škranc

7 doskočených míčů mu chybí k hranici 100 doskoků v sezoně. Tu během 8 let v NBL nepřekonal jen 3×. Právě proti USK doskočil v úvodním podzimním ligovém utkání nejvíce míčů v kariéře, 14. Do té doby jeden z nejlepších trojkařů v ročníku v celé lize se v posledních 5 zápasech trefil zpoza oblouku jen 8× z 32 pokusů.

Adam Goga

Netrefil 3bodovou střelu v posledních 5 utkáních. To se mu nestalo od října 2021. Dalších 2,5 roku do minulosti musíme jít, abychom našli ještě delší šňůru duelů bez vstřelené trojky. Je jediným hráčem základní rotace týmu, který nemá v sezoně aspoň 50% úspěšnost střelby ani v jedné ze tří základních skupin střel – dvojkách, trojkách a trestných hodech.

Maksim Šturanović

9. bod v nadcházejícím utkání bude jeho 400. v ročníku. Na Slavii byl hned 10× faulován. To dokázal podruhé v sezoně. Poprvé to bylo také v hale v Edenu. I přes naprostý zmar v týmu se stále drží na 4. místě celé ligy v průměru doskoků na zápas s hodnotou 8,8.

USK Praha

Mančaft z Folimanky v nadstavbové skupině A2 bral ve třech zápasech tři vítězství. Nejprve padli na domácí palubovce Královští sokoli (8. 2. 2023) v poměru 88:106, poté 11. 2. 2023 v pražském derby prohrála SK Slavia Praha 64:77 a ve třetím kole tuto středu BK REDSTONE Olomoucko 77:96. Pražský tým má v této fázi soutěže úspěšnost střelby na zápas za 2 body 56.4% a trojky za 36.9% %.

Rozhovory před zápasem:

Richard Kucsa (hlavní trenér)

S čím půjdete do boje proti USK Praha?

USK je jasný lídr a jsou celkově favoritem ve skupině A2. Hrají dobře zejména na domácí palubovce a mají více věcí, na které si budeme muset dát pozor. Bude to pro nás nesmírné těžký zápas po všech stránkách. Do zápasu jdeme ukázat odolnost a stáhnout jim každou obranu či útok. Jejich případný sobotní úspěch se nemůže rodit lehce.

Michal Svojanovský (křídlo)

Kvůli zranění již nějaký čas sleduješ hru svých kolegů z lavičky. Jak to vypadá s možností zapojit se aktivně do mančaftu?

S mým návratem je to odhadované tak na polovinu března, kdy bych mohl plně začít trénovat. Momentálně jsem začal s rehabilitacemi a snažím se rozhýbat a stabilizovat kotník.

Prozatím vyhrály v nadstavbové části všechny zápasy soupeři, čím si to vysvětluješ?

Nevím, čím to může být. Letos liga šla nahoru. To se týká jak úrovně, ale i vyrovnanosti zápasů. Někdo může být papírový favorit, ale to na druhou stranu nic neznamená. Jak vidíme porazit může kdokoliv kohokoliv. V tomto je letošní liga jiná a je to v ní opravdu hodně vyrovnávané.

Co by mohlo platit v sobotu proti USK Praha?

Do zápasu musíme jít sebevědomě, vím že se to lehce říká, ale i přes veškeré neúspěchy se nemůžeme ohlížet na to co bylo. Myslím si, že jeden z klíčů zápasu je kontrolovat hru a nenechat hrát USK jejich rychlý basketbal. Musíme se vrátit k naší hře, kterou jsme předvedli proti nim v Českém poháru.