14. února 2023

Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Jedeme bojovat do Edenu!

Zítra nás čeká další důležité utkání, tentokrát proti SK Slavia Praha. V Praze se pokusíme prolomit sérii porážek a uzmout body v nadstavbové části.

3.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

SK Slavia Praha a Královští sokoli Hradec Králové se utkají ve středu 15.2.2023 od 18:30 hodin v Hale Slavie Eden.

Královští sokoli

Do zápasu kvůli poranění kotníku nenastoupí Lovro Mandalinić, Lamb Autrey a Michal Svojanovský. Kvůli zlomenému prstu nemůže hrát Jan Bubeníček. Start je nejistý u Aleksy Šoleviće z důvodu poranění kotníku.

Na vítězství čekají už 7 ligových zápasů, nejdéle v sezoně, a propadli se na poslední místo tabulky. Při současné šňůře porážek jen jednou nastříleli více než 75 bodů a hned 4× inkasovali 95 a více bodů. Slavia je prvním týmem, se kterým se od posledního vítězství v NBL utkají podruhé.

V utkáních se Slavií v tomto ročníku zatím pokaždé zvítězili hosté.

Od postupu do NBL v rámci 3. kola nadstavbových skupin ještě nikdy nehráli na domácí palubovce. Ze hřišť soupeřů pak z dosavadních 4 utkání přivezli 1 vítězství, před 2 lety z Ústí nad Labem. Ve všech 4 střetnutích inkasovali minimálně 83 bodů, což platí i pro poslední 3 duely tohoto ročníku, pokaždé pak nastříleli aspoň 74 bodů, přičemž z posledních 5 utkání tuto metu pokořili jen jednou.

Současná zápasová bilance 4-20 je nejhorší v této fázi sezony za 5 let v NBL. V případě vítězství v Edenu se s rekordem 5-20 vyrovnají nováčkovskému ročníku 2018/19. Znamenalo by to také 4. vítězství venku proti jedinému domácímu. Pokud by za této situace USK nevyhrálo v Olomouci, stali by se jediným týmem ligy, který po odehrání 25 utkání venku vyhrál o 3 duely více než doma.

Ondřej Peterka

5 bodů mu chybí k dosažení hranice 200 bodů v sezoně. V posledních 2 utkáních nastřílel dvouciferný počet bodů. V tomto ročníku to dokázal počtvrté, ale z předchozích 3 případů to jen jednou zvládl i potřetí. V posledních 5 utkáních 4× zaznamenal minimálně 4 doskoky. Takovou šňůru nezaznamenal od úvodních 5 střetnutí sezony. Stejnou metu pokořil i v obou duelech se sešívanými. V obou soubojích se Slavií v ročníku si připsal minimálně 3 asistence. To se mu proti žádnému jinému soupeři nepovedlo.

David Škranc

V utkání s Olomoucí potřetí v sezoně nastřílel přes 20 bodů, přičemž právě Olomouci to bylo podruhé. Navíc šlo o 3. zápas v řadě s dvouciferným střeleckým ziskem, což dokázal poprvé od čtyřzápasové šňůry na startu ročníku. Potřetí v sezoně také dosáhl aspoň na 20 bodů v hodnocení užitečnosti. Odpovídalo tomu i herní vytížení, ze hřiště slezl na pouhých 32 sekund. Takovou porci do té doby nikdy v životě neodehrál.

Adam Goga

V domácím střetnutí se Slavií nastřílel 12 bodů, nejvíce v sezoně. Od té doby odehrál 4 utkání a výkonu proti Slavii se v nich přiblížil maximálně z poloviny. Proti Olomouci zaznamenal 5 asistencí, čímž vyrovnal své sezonní maximum.

Maksim Šturanović

V posledních 2 utkáních odehrál více než 37 minut, tak velké opakované vytížení do té doby v ročníku neměl. Také v obou nedokázal proměnit víc než polovinu trestných hodů, což se mu ve dvou zápasech za sebou, pokud v nich aspoň jeden trestný hod absolvoval, stalo v hradeckém dresu také poprvé. Proti Olomouci teprve podruhé v sezoně neztratil ani jeden míč. Pokud na Slavii nastřílí aspoň 10 bodů, vyrovná svoji dosud nejdelší sérii v ročníku, 9 utkání s dvouciferným střeleckým výkonem. Výrazně vylepšil disciplínu, v posledních 3 utkáních mu byly odpískány nejvýše 3 fauly. Takovou sérii v sezoně ještě neměl.

Marko Prskalo

Nebýt vydařeného utkání v Pardubicích, jeho úspěšnost střelby trojek by jen lehce přesahovala 10 %. Přitom s výjimkou jednoho zápasu pokaždé zkusil střílet zpoza oblouku aspoň 5×.

SK Slavia Praha

Pražskému týmu se prozatím v nadstavbové části tak napůl. Nejprve vyhrál 8.2.2023 s BK REDSTONE Olomoucko 84:79. V pražském derby pak podlehl 11. 2. 2023 mančaftu USK Praha 64:77. Krátce před koncem základní části ligy posílil tým Trevor John, který přišel na pozici guarda z kalifornského klubu Santa Cruz Warriors. Nejčerstvější posilou je Dantez Walton, 198 cm vysoký forward, který přišel z BK JIP Pardubice. Slavia Praha průměrně na zápas nasází 75 bodů a obdrží jich 81.8. Úspěšnost tříbodových pokusů má koeficient 30.6%, dvoubodových střel 50.5%. Mezi lídry mančaftu patří Adam Joseph Dworsky s 11.8 body na zápas, k tomu je nutné zmínit ještě dva koeficienty 4.1 doskoku a 4.3 asistence na zápas. David Jelínek nahází na zápas 10.7 bodu a udělá 4.1 asistence.

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, každý tým bral po jednom vítězství.

  • 19. 11. 2022 SK Slavia Praha 81:87 Královští sokoli (9. kolo základní části)
  • 21. 1. 2023 Královští sokoli 62:73 SK Slavia Praha (20. kolo základní části)
Rozhovory před zápasem:
Lubomír Peterka (hlavní trenér)

Jak moc bolela prohra s Olomouckem?

Bolelo to hodně, potřebovali jsme doma vyhrát. Také mě bolí, že přibyl další zraněný hráč, a to Aleksa Šlovević, kterého jsme hodně potřebovali a v zápase se to hodně projevilo.

Ve středu jedou sokoli do Edenu. Co myslíte utrhne tam mančaft výhru?

Uvidíme, jestli bude Aleksa už zdravý, ale v my jedeme na každý zápas vyhrát. Jsme ve skupině A2, takže potřebujeme vítězství. Budeme se o vítězství prát a věřím, že při dobré konstelaci jsme schopni brát výhru.

Tomáš Dvořák (rozehrávač)

Proč si myslíš, že sokoli podlehli Olomoucku?

Největším našim problém byla obrana, dostali jsme přes 100 bodů. Tým, který dostane takovou várku bodů, tak je mu těžké vyhrát.

S čím jde tým do boje proti Slávii? A na koho je si z jejich týmu potřeba dát si nejvíce pozor?

Do boje jdeme s tím, že chceme hlavně vyhrát. Nejvíce bychom se měli soustředit na duo jejich a guardů, což jsou bratři Pumprlové a také na dva rozehrávače Rožánka a Dworskeho. Nebezpečná bude také jejich nová akvizice, která je můj bývalý spoluhráč z Pardubic Dantez Walton, od něj se určitě očekává bodový výkon zhruba 20 bodů na zápas.