10. února 2023

Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Čeká nás velmi důležitý zápas s Olomouckem

Přijďte nás podpořit, budeme makat ze všech sil, abychom vám přinesli vítězství. Partnerem poločasové soutěže je oblíbené kino v centru města Bio Central. Můžete vyhrát vstupenky na nový francouzský film: Asterix a Obelix: Říše středu.

2.kolo nadstavbové části (skupina A2) Kooperativa NBL 2022/2023

Královští sokoli Hradec Králové a BK REDSTONE Olomoucko se utkají v sobotu 11.2.2023 od 18:00 hodin ve Sportovní hale Třebeš.

Královští sokoli

Do zápasu kvůli poranění kotníku nenastoupí Lovro Mandalinić, Lamb Autrey a Michal Svojanovský. Kvůli zranění třísel nemůže hrát Filip Kábrt. Kvůli zlomenému prstu nemůže hrát Jan Bubeníček. Start je nejistý u Aleksy Šoleviće z důvodu poranění kotníku.

Ve 2. kole nadstavbové skupiny pokaždé hráli před svými fanoušky a v rámci skupiny A2 2. kolo nikdy neprohráli! Pokaždé vedli už poločase minimálně o 7 bodů a nikdy neinkasovali více než 73 bodů. Prohráli pouze dosud jediné utkání, které ve 2. kole nadstavby absolvovali ve skupině A1.

Vůbec poprvé se ve 2. kole nadstavby nestřetnou s protivníkem z Čech. Utkají se však se svým nejoblíbenějším soupeřem posledních dvou sezon. Jediným, se kterým ve zmíněném období neprohráli jediný souboj. Olomouc porazili ve všech 4 případech od března roku 2021. 2× šlo o jednoznačnou záležitost, 2× o těsný boj, který se rozhodoval v posledních minutách. Jen jednou inkasovali více než 77 bodů a sami dvakrát překonali stovku.

V nezvládnutém duelu proti USK nastříleli nejvíce bodů od 8. října, kdy v Olomouci jedinkrát v sezoně překonali 90, dokonce i 100 bodů. Tentokrát ale 88 bodů na vítězství zdaleka nestačilo.

Porážka s Olomoucí by znamenala nejen další výrazné komplikace v boji o udržení, ale také nejhorší bilanci po 2. kole nadstavby od postupu do NBL, 4-20. V případě potvrzení všech statistik by vítězstvím vyrovnali nováčkovský ročník 2018/19, 5-19.

Nejhorší tým na domácím hřišti (sokoli, 1 vítězství) se utkají s nejhorším týmem venku (Olomouc, bez vítězství). Úspěch kteréhokoliv týmu na jeho postavení zatím nic nezmění.

Ondřej Peterka

Pokud vystřelí aspoň dva trojkové pokusy, bez ohledu, zda je promění, nebo ne, ten druhý bude 1 300. v lize (včetně play-off i baráže). Proti USK trefil poprvé po 2 měsících více než 3 trojky v zápase.

David Škranc

V posledních 2 utkáních pokaždé aspoň 10× vystřelil na koš z dvoubodové vzdálenosti. Tak pilný ještě v kariéře nebyl. Jenže proti USK se mu při tom příliš nevedlo a už pošesté v ročníku měl úspěšnost střelby trojek vyšší než dvojek.

Proti USK si vylepšil hned dvě osobní maxima. Odehrál 38:46 min a házel 6 trestných hodů, které navíc všechny proměnil.

Adam Goga

2 získané míče mu zbývají k dosažení hranice 100 zisků v NBL (včetně play-off i baráže). Za poslední 3 zápasy se pokusil vstřelit dohromady jedinou trojku. Tak málo aktivní zpoza oblouku za poslední 2 sezony nebyl.

Maksim Šturanović

Proti USK slezl z palubovky dohromady na pouhých 62 sekund. Takový zápřah v české lize ještě nezažil. Nastřílel 26 bodů (jeho 2. nejlepší výkon v sezoně), jenže se slabou úspěšností střelby. Sice proměnil 6 trestných hodů, nejvíc v ročníku, avšak ze 12 pokusů. Z pole pak střílel s úspěšností necelých 46 %. Při lepší střelbě to mohl být statisticky nejlepší zápas za Hradec. S 11 doskoky zaznamenal už 10. double double, k tomu přidal výborné 3 bloky (vyrovnané sezonní maximum) a 8 získaných faulů (3. nejlepší výkon v ročníku). Proti Olomouci bude jeho 6. doskok celkem 200. v sezoně. Tohoto počtu dosud v celé NBL dosáhl pouze Delvin Johnson z Ústí nad Labem.

Aleksa Solević

Proti USK poprvé v hradeckém dresu vytáhl úspěšnost střelby z pole přes 50 % a hned z toho bylo celkem 18 bodů, dosud nejvíce.

Marko Prskalo

Pokud se někomu souboj s USK skutečně hodně nepovedl, tak jemu. Za necelých 13 minut na hřišti jen 2× vystřelil, nebodoval, ztratil 3 míče a hlavně se téměř vyfauloval. V hodnocení užitečnosti skončil na čísle -5, jako jediný z týmu v záporné hodnotě.

Tomáš Dvořák

24 zápasů v NBL čekal na první blok. Dočkal se až proti USK. Stejný počet startů také potřeboval k nastřílení 100 ligových bodů.

BK REDSTONE Olomoucko

Poslední zápas odehrálo Olomoucko v nadstavbové části skupiny A2 s týmem SK Slavia Praha 8.2. 2023 a prohrálo 79:84. Mezi lídry týmu patří Jonathan Edward Williams s průměrem 15.3 bodu na zápas a Darious Lee Moten s 12.4 body na zápas. Během základní části vstřelilo Olomoucko průměrně 79.1 bodu na zápas, naopak obdrželo 90.8 bodu. Úspěšnost za 2 body byla 49.5 %, za 3 body 29.4%.

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022

V základní části tohoto ročníku Kooperativa se oba týmy utkaly dvakrát, pokaždé bral výhru hradecký mančaft.

  • 8. 10. 2022 BK REDSTONE Olomoucko 95:109 Královští sokoli (3. kolo základní části)
  • 21. 12. 2022 Královští sokoli 68:60 BK REDSTONE Olomoucko (14. kolo základní části)
Rozhovory před zápasem:
Lubomír Peterka (hlavní trenér)

Během krátké doby jsme viděli dva zcela odlišné zápasy proti USK Praha. Proč dochází k takovým výkyvům?

Tentokrát se nám nedařila obrana, nepodařilo se nám USK Praha ubrzdit za trojkovým obloukem. Dostali jsme 13 trojek, je pravdou, že některé z nich byly z těžkých pozic. Naším problémem byly také fauly. Byli jsme celkově bez energie. Do utkání jsme špatně vstoupili a pak už se to s námi celý zápas táhlo. Pořád jsme jen dotahovali, USK hráli bohužel lépe. Hrozně mě mrzí, že byl Šturanović velmi tvrdě opakovaně faulován a málo se to pískalo. My jsme se na něj snažili dostat hodně míčů, ale po spoustě (podle mě) faulech prostě minul a USK nám pak dalo z rychlého protiútoku jednoduché body. Každý zápas je jiný, takže já věřím, že jim to můžeme oplatit u nich doma.

Jaký máte konkrétní cíl pro nadcházející zápas proti Olomoucku?

Kdybychom nevyhráli nad Olomouckem tak by to byl už pořádný problém. Já věřím, že vyhrajme, ale musíme zlepšit obranu a více se koncentrovat.Musíme být soustředění na jejich silné stránky.

Tadeáš Vlček (křídlo)

Je zapotřebí zvednou hlavu, poučit se z chyb a připravit na Olomoucko. Jak těžké je psychicky se vyrovnat s takovou porcí porážek?

Určitě to není jednoduché, ale v aktuální situaci, ve které jsme se musíme soustředit na následující utkání, které potřebujeme vyhrát.

Co chybí podle tebe k tomu, aby byla ofenziva sokolů ještě efektivnější?

Řekl bych, že nám nejvíce v útoku škodí, že se nedržíme systémů, které máme naučené a nedohráváme akce až do konce. Dalším faktorem může být také únava hráčů, protože hrajeme ve velmi úzké rotaci.

Na co je potřeba si dát pozor při zápasu s Olomouckem?

U Olomoucka si musíme dát pozor zejména na zahraniční hráče Motena a Williamse, kteří drží bodově tým. Nezbývá nám nic jiného než se dobře připravit a vytvářet tlak již od prvních minut utkání.

Partnerem zápasu je firma Kingspan a.s. Společnost Kingspan je celosvětovým lídrem v oblasti sendvičových panelů, moderních izolací a řešení obvodových plášťů budov.