3. července 2024

Tomáš Borovec

Sokoli roztahují křídla a v samostatném klubu chtějí opět vyletět k výšinám

Po více než dvaceti letech spolupráce s TJ Sokol Hradec Králové se mužská basketbalová složka odděluje a zakládá nový nástupnický klub, Královští sokoli Hradec Králové - basketbal z.s. V tomto článku se dozvíte, proč bylo rozhodnuto o této změně a jaké jsou plány a cíle nového klubu. Cílem je nejen posunout hradecký basketbal na vyšší úroveň, ale také vrátit Národní basketbalovou ligu (KNBL) zpět do města. Připojte se k nám na cestě za úspěšnou érou, která začíná v roce, kdy československý i hradecký basketbal slaví své sté výročí. Přečtěte si více o této významné transformaci a ambicích, které tým Královských sokolů přináší. #myjsmehradeckralove #letimevysoko #ksfamily

Peter, vaším cílem v minulé sezoně bylo vybojovat návrat zpátky do NBL, ale nepovedlo se to. Jak velká byla poté frustrace?

Pro nikoho nebyl závěr sezony příjemný, protože to bylo velké zklamání, především pro mě osobně. Na druhou stranu, když to teď vidím s odstupem, tak první část sezony a nadstavba nebyla zase až tak špatná. Hráli jsme poměrně dobře, jen ten poslední semifinálový zápas play off proti Litoměřicím nám vůbec nevyšel. Trápili jsme se především v útoku, kde někteří hráči vůbec nedokázali bodovat. Určitě nám chyběl i zraněný Pedja Stamenkovič, který by přinesl rozehrávku, klid a rozvahu. Ono se nakonec není čemu divit, že to nevyšlo, protože kolem nás bylo hodně mladých basketbalistů, kteří ještě neměli s takto důležitými duely, když se hraje o všechno, zkušenosti. Musí se to teprve naučit. Na druhou stranu jsme v týmu měli i zkušené hráče, kteří v minulosti hráli nejvyšší domácí soutěž a podle mého i oni zůstali za očekáváním.

Navíc Litoměřice v tu dobu mohly sáhnout do svého partnerské klubu v NBL Ústí nad Labem. Jak tahle skutečnost mohla ovlivnit rozhodující utkání?

V tom jsme měli trochu smůlu, protože Litoměřice mohly pokaždé nastoupit v té nejsilnější možné sestavě, protože v tu dobu měla NBL přestávku. A to je potom znát, když nastoupí ostřílení soupeři jako Karlovský nebo Haiblík, kteří to později v nejvyšší soutěži dotáhli až do finále s Nymburkem. Nebo mladý Slowiak. Ten už prvním rokem sbírá zkušenosti u děčínských Válečníků, kteří skončili v KNBL na 3. místě. I tak si ale myslím, že jsme na ně měli. Přišlo mi ovšem, že jsme se zbytečně „posadili na zadek". Nám prostě chyběla silná hlava.

Pro Vás, jako generálního manažera, v tu chvíli, kdy skončila sezona, začala práce pro nadcházející ročník. A jak se říká, něco špatného je pro něco dobré. Bylo to i v tomto případě?

Řekli jsme si, že půjdeme novou cestou a společně s představiteli TJ Sokol Hradec Králové jsme se dohodli na oddělení mužské basketbalové složky. Mládež zatím zůstává pod TJ Sokol, ale v průběhu příštího roku by se také měla přidat pod náš nový subjekt. Byli jsme spjati se Sokolem více než 20 let a já bych chtěl za tu spolupráci všem velmi poděkovat, protože nám vždy vyšli velmi vstříc. Osobně jsem ale vnímal, že je potřeba hradecký mužský basket někam posunout, tak jsem začal dávat dohromady tým lidí, kteří by do toho šli se mnou a měli podobnou vizi. Nakonec jsem je sehnal a s nimi založil nový nástupnický klub, který se jmenuje Královští sokoli Hradec Králové - basketbal z.s.. Samozřejmě je opět naším cílem dostat zpátky do našeho města KNBL. Věříme, že se nám to v krátkodobém horizontu podaří, a rádi bychom se postupně vypracovali na stabilní klub v NBL, který se bude pohybovat na špici tabulky. Dlouhodobým cílem je práce s mládeží, která by měla vyústit ve hraní extraligových soutěží a účast na závěrečných turnajích o medaile. Bereme to tak, že chceme odstartovat novou úspěšnou éru, která začíná ve chvíli, kdy československý i hradecký basketbal slaví stoleté výročí.

Hlavním důvodem změny tedy byla skutečnost, že jste chtěl přivést do nového klubu tým nových lidí, který bude mít zájem dělat práci s nadšením a co nejlépe.

Přesně tak. Nechci tvrdit, že by lidé ze Sokolu v minulých letech do klubu nic nepřinášeli, ale spíš jsem narážel na to, že byli mimo branži a některé věci pro ně byly složité, pak bylo o to složitější vše úspěšně řešit. Podle mého názoru by nová cesta také mohla otevřít dveře k oslovení dalších partnerů, protože moc dobře víme, že bez slušného rozpočtu se basket na nejvyšší úrovni dělat nedá. Potřebujeme získat peníze nejen od Města Hradec Králové nebo Královéhradeckého kraje, ale také od soukromých subjektů.

Můžete být tedy konkrétní, kdo v tuto chvíli tvoří novou strukturu klubu?

Z minulého vedení zůstala Ondřejka Vejražková, která je předsedkyní představenstva a zároveň pracuje pro mládež. To je člověk, který nám velmi pomáhal a o basketbalu něco ví a je obrovským srdcařem. Novým členem týmu je bývalý basketbalista, trenér a rozhodčí Jan Borovec a úzce s námi bude spolupracovat majitel Teximu Zdeněk Cejnar, který má basket velmi rád a je to takový pravý hradecký patriot. Zdeněk má funkci předsedy kontrolní komise a pánové Vladislav Bulant s Milošem Kašou jsou členy kontrolní komise. Důležitým článkem je také JUDr. Ondřej Moravec z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, který má pod kontrolou veškeré smlouvy a dotační záležitosti. A neměl bych ani zapomenout na Ľubomíra France, který bude našim jménem komunikovat s radnicí, krajem a případně dalšími úřady.

Fanoušky bude rozhodně zajímat, jak to bude vypadat po sportovní stránce. V minulé sezoně povýšil na pozici hrajícího trenéra srbský basketbalista Pedja Stamenkovič. Ten v klubu zůstává?

S Pedjou jsme se už dohodli a počítáme s ním v příštím ročníku na pozici hlavního trenéra. Jestli bude ještě hrát, to zatím nedokážu říct. Záleží to nejen na jeho zdraví ale také na tom, jak se nám podaří poskládat tým. Ono to není pro 1. ligu v našem regionu jednoduché, těch hráčů tolik není. Do toho ještě postoupila do stejné soutěže Vysoká nad Labem, takže konkurence se zvyšuje. Předběžně víme, že kluci z minulé sezony většinou mají zájem v Hradci pokračovat, ale všichni víme, že teď je tady období, kdy ještě čekají, jestli nepřijde nějaká výhodná nabídka od jiných klubů. Pokud by to bylo ze strany týmů z NBL, to by nám ani tolik nevadilo, protože by například mohli pomáhat i nadále v rámci hostování. Vše také záleží na penězích. Pokud bychom sehnali dostatek financí, určitě bychom uvažovali i o nějaké posile ze zahraničí.

Asi dost trpíte i tím, že vaše mládež zatím není na úrovni republikové špičky, takže je obtížné doplňovat A-tým vlastními odchovanci?

To je pravda, ale snad se už začíná blýskat na lepší časy. Už v minulé sezoně se začal prosazovat Vojta Kalný a Jan Bubeníček. K tomu se přidal i Jan Holásek. To je takový náš benjamínek, který začal s basketem mnohem později, ale dává do toho obrovskou energii a rychle se zlepšuje. Je to kluk, který na tréninku nikomu nedá nic zadarmo. A budu samozřejmě jenom rád, pokud se z naší mládeže vypracují nahoru další basketbalisté, abychom měli hráče, pro které bude srdeční záležitostí nosit hradecký dres .Přestože se letos nepodařilo udržet ligu U17, vidím, že je v týmu spousta šikovných hráčů, kteří by mohli být v následujících letech oporou v A-tymu. Musíme být trpěliví a věřit, že usilovnou prací postupně zapracujeme do mužstva čím dál víc odchovanců.

V nadcházející sezoně se celý český basketbal chystá na velké výročí, protože se bude slavit 100leté výročí tohoto sportu u nás. A to se týká i hradeckého basketbalu. Už se na to chystáte?

Určitě ano. Nejprve jsme si pohráli s klubovým logem, kde bude právě číslo 100 zakomponované. Jsme už také v kontaktu s bývalými hráči, se kterými chceme vymyslet něco speciálního, abychom je za jejich přínos hradeckému basketu ocenili. Zároveň věřím, že to bude mít dosah také z marketingového hlediska a na výročí by mohli slyšet i někteří potenciální partneři. Beru to tak, že teď jsme zase na bodě nula, a právě v období stoletého výročí chceme vykročit na novou cestu tak, aby byla co nejúspěšnější. A to se netýká jen výsledků A-týmu, ale také práce s mládeží a celého nového klubu Královští sokoli Hradec Králové basketbal.