18. dubna 2024

Redakce

Děkujeme za podporu v sezóně 2023/24

Ročník 2023/24 je pro náš A-tým u konce. Ohlížíme se za letošní sezónou - od začátečních cílů až po play-off drama. Zjistěte, jak se tým vyrovnával s výzvami a co nakonec rozhodlo o jeho osudu.

Na začátku sezóny jsme si stanovili jasný cíl: vrátit do Hradce Králové nejvyšší soutěž. Sestavili jsme velmi silný tým, kombinující zkušené starší hráče s mladými puškami. I přes několik proher na začátku sezóny způsobených absencemi několika hráčů, tým působil od začátku velmi kompaktně.

Naše domácí výkony byly skvělé – v každém utkání jsme překročili hranici 90 bodů, a jediným týmem, který nás výrazněji potrápil, byly letošní finalisté 1. ligy Tuři ze Svitav, se kterými jsme sehráli skvělou koncovku. I na venkovních palubovkách jsme odehráli skvělá utkání, přičemž jediné tři porážky jsme zaznamenali s týmy úvodní čtyřky, na palubovce Brna U23, Opavy B a Svitav.

Můžeme na rovinu konstatovat, že z deseti týmů v základní skupině byly první čtyři herně výrazně silnější než ostatní, tudíž většina zápasů byla bez výrazných zápletek a s jasnými výsledky. Po základní části nás čekala nadstavba, kde jsme se utkali se soupeři ze skupiny Západ a tým posílil Tomáš Tkadlec, který dodal týmu svým temperamentem velkou energii.

Ve střetu s Basket Brno U23 jsme úspěšně postoupili do semifinále, kde jsme narazili na litoměřický Slavoj. Očekávání byla velká, ihned v prvním zápase jsme chtěli potvrdit formu ze čtvrtfinále, ale to se bohužel nepodařilo. Soupeře jsme podcenili a už od začátku nám to nepadalo. Těžko spekulovat, co bylo příčinou, nicméně důsledkem bylo málo nastřílených bodů a špatný výkon v obraně i útoku. Poprvé v sezóně jsme tak na domácím hřišti nepřekonali hranici ani 80ti bodů a Litoměřice tak brali první bod v sérii. Náš úkol byl jasný, odvrátit konec sezón na půdě Litoměřic. To se podařilo více než dobře a soupeře jsme smetli 92:64 a vrátili tak sérii zpět pod Bílou věž k rozhodujícímu 3.zápasu. Do toho bohužel nemohl zasáhnout Pedja Stamenkovič, tudíž se věnoval naplno pouze trenérské činnosti. Psychická výhoda byla určitě na naší straně, navíc jsme hráli doma před skvělou atmosférou. I přes to začali opět lépe Litoměřice, my jsme se nemohli trefit, naše střely nekončily v koši, vyskakovaly z obroučky a Litoměřice hrály v pohodě. Až ve 3.čtvrtině jsme se odhodlali k velkému tlaku, kdy jsme skóre otočili a vypadalo to, že už Litoměřice nepustíme k vítězství, nicméně bodová křeč na naší straně pokračovala a soupeř vybojoval postupový bod. Byl to pro nás velký šok a zklamání, jelikož jsme očekávali minimálně postup do finále 1. ligy a boj v baráži o KNBL.

Jinak ve všech jiných aspektech lze sezónu hodnotit pozitivně, vrátili jsme se do nově zrekonstruované Třebešské haly s novou světelnou tabulí a naše zápasy tak dosáhly větší profesionality. Došlo i k několika zajímavostem, v listopadu jsme se například utkali v Derby s Vysokou nad Labem v rámci Českého poháru a na začátku roku jsme v Třebši přivítali také rivala z NBL pardubickou Beksu, tentokrát už v osmifinále Českého poháru a do haly se tak vrátila extraligová atmosféra.


Slova Theodora Dlugoše k sezóně:
"Z mého pohledu měla naše sezóna dvě části. V té první jsme se často potýkali s týmy, které zápasy braly jako pouhý formalismus. Tyto střetnutí pro nás byla náročná, zejména psychicky, abychom udrželi tempo a úroveň hry, kterou jsme chtěli předvést. Ještě náročnější byly venkovní zápasy s týmy z horní poloviny tabulky. Druhá část začala s nadstavbovou skupinou a následnými play-off. V nadstavbě jsme hráli lépe, zejména na domácím hřišti, ale nepodařilo se nám vyhrát venkovní zápasy dvakrát. Nicméně do play-off jsme šli s jasným cílem: vyhrát 6 zápasů a zajistit si tak baráž. První kolo s Brnem proběhlo přesně podle našich představ. Doufali jsme ve stejný výsledek i ve semifinále. Tyto plány nám však zhatila první domácí porážka v sezóně. Do Litoměřic jsme odjeli s jasným cílem bojovat a zvrátit minisérii domů. Poslední zápas, který rozhodl o předčasném konci sezóny, se nám vůbec nevydařil. Pro nás to bylo obrovské zklamání, ale věřím, že to bude cenná zkušenost pro příští sezónu a že nám podaří se naplnit naše cíle již příští rok."


Slova Tomáše Mráze k sezóně:
"Sezonu jsem si osobně užil. Minulý rok jsem kvůli operaci kolene nehrál, a tak bylo pro mě překvapením, že i po roce bez hraní dokážu konkurovat v první lize. Bohužel jsme nedosáhli našeho cíle a postup se pokusíme získat příští rok."


Slova Honzy Bubeníčka k sezóně
"Tuto sezónu jsme vytvořili zcela nový tým s cílem vrátit se zpět do nejvyšší soutěže. Bohužel jsme tento cíl nesplnili a sezona pro nás skončila v semifinále proti Litoměřicím. Přesto hodnotím sezónu pozitivně. Většinu času jsme dominovali, a jako nejmladší hráč týmu jsem nabyl cenných zkušeností, ať už na trénincích nebo v zápasech, které mi pomohou v příštích letech. Bohužel jsem kvůli zranění nemohl účastnit se závěru sezóny a bojovat s týmem v play-off. Rád bych poděkoval všem fanouškům, kteří nás po celý rok podporovali. Budeme potřebovat stejnou podporu i v příští sezóně na naší cestě do KNBL."


Na závěr patří ještě jednou velké díky všem fanouškům, partnerům, organizátorům a všem ostatním, co se pohybují okolo mužského basketbalu v Hradci Králové, bez vás by to nešlo! Těšíme se na vás v sezóně 2024/25!