6. února 2024

Redakce

Stamenkovič: ˝Vidím radost v šatně a vidím vášeň, když jdeme hrát důležitý zápas.˝

Máme za sebou základní část první ligy, která skončila na konci ledna, a co nevidět se rozběhnou nadstavbové skupiny. Přinášíme vám ohlédnutí za touto kapitolou sezóny a rozhovor s hrajícím trenérem Pedjou Stamenkovičem.

Před začátkem sezóny bylo v klubu hodně nejistoty. Po pádu z nejvyšší soutěže bylo nezbytné sestavit nový tým, který bude konkurenceschopný a bude mít ambice bojovat o baráž a postup zpět do Národní basketbalové ligy. V první lize jsme byli přiřazeni do moravské skupiny – východ – a čekaly nás velmi dlouhé výjezdy.

Ten první nás zanesl do Opavy, kde jsme hned na úvod podlehli místnímu B týmu. Naše mužstvo tehdy ještě nemělo k dispozici hlavního rozehrávače Marka Welsche ani ostrostřelce Thea Dlugoše. Sice nechyběl Pedja Stamenkovič, ale byl po návratu ze zranění, což znamenalo, že jeho velká minutáž byla pro něj velmi náročná. Na první prohru v Opavě jsme ale dobře zareagovali čtyřmi výhrami v řadě, zvláště náročné bylo utkání na domácí půdě proti Svitavským turům, kdy jsme dosáhli těsného vítězství 95:93. Následný výjezd do Brna ale opět nevyšel. Mladý a rychlý brněnský tým nás v koncovce přehrál a zvítězil o 4 body. To byla další facka, která nám připsala druhou prohru z pěti zápasů.

Následně jsme ale opět vše napravili, následovali soupeři na papíře slabší a vyhráli jsme sedmkrát za sebou. Vypadalo to, že nás nic nemůže zastavit. V následném utkání ve Svitavách vše naznačovalo lehký průběh. Ještě ve třetí čtvrtině jsme vedli o 14 bodů, nicméně poté náš útok selhal a domácí dokázali zápas otočit ve svůj prospěch 86:81. Rok 2023 jsme zakončili v posledním utkání na domácí palubovce důležitým vítězstvím nad Basket Brno U23 a dobrou formu jsme přenesli i do tohoto roku. V rámci první ligy jsme nezaváhali a vše jsme zakončili 28. ledna vysokým vítězstvím na palubovce Snakes Ostrava.

Měli bychom připomenout, že hezkým zpestřením byla také pohárová utkání jednak s blízkou Vysokou nad Labem a druhak s týmem NBL – pardubickou Beksou – které po dlouhé době opět zaplnilo třebešskou halu. Můžeme tedy konstatovat, že utkání ve Svitavách bylo rozhodující v boji o první místo v tabulce, které nakonec s tím samým skóre získaly právě Svitavy díky lepšímu vzájemnému skóre. Nyní nás čeká skupina o 1. - 6. místo, ve které se utkáme s třemi nejlepšími týmy západní skupiny, a to Litoměřice, Sokol Praha a GBA Lions Jindřichův Hradec.


Výsledky našich zápasů:
BK Opava BKrálovští sokoli78:72
Královští sokoliBK VIVIDBOOKS Pardubice100:70
BCM Orli ProstějovKrálovští sokoli63:83
Královští sokoliTuři Svitavy95:93
Basket Brno U23Královští sokoli77:73
Fastav ZlínKrálovští sokoli68:121
Královští sokoliBasketbal Olomouc123:74
BC Nový JičínKrálovští sokoli68:90
Královští sokoliSnakes Ostrava105:74
Královští sokoliBK Opava B97:73
BK VIVIDBOOKS PardubiceKrálovští sokoli74:89
Královští sokoliBCM Orli Prostějov99:75
Tuři SvitavyKrálovští sokoli86:81
Královští sokoliBasket Brno U2399:88
Královští sokoliFastav Zlín98:75
Basketbal OlomoucKrálovští sokoli76:108
Královští sokoliBC Nový Jičín105:77
Snakes OstravaKrálovští sokoli65:99


Uprostřed Pedja Stamenkovič na tréninku. Vlevo Jan Bubeníček, vpravo Jiří Svojanovský.


Pedja, ty si před minulou sezónou z Hradce odešel hrát do Olomouce, tam tvoje angažmá ale nevyšlo, jak se vlastně zrodil tvůj návrat zpět do Hradce Králové?

Myslím si, že bylo logické vrátit se na místo, kde jsem se cítil klidně. V Olomouci jsem zažil velké zranění a mnoho stresu.

Jaké bylo tvé rozhodování, jestli nabídku z Hradce přijmeš? Přeci jen, Hradec minulý rok spadl z Kooperativa NBL a letos hraje „jen“ první ligu.

Jediná možnost pro mě a mou rodinu byla zůstat v Česku, takže Hradec byl logickou volbou, protože jsem věděl, kam jdu, i když tým momentálně nehraje na nejvyšší úrovni soutěže.

Ty letos zastáváš dvě pozice v klubu a to hráč i hlavní trenér týmu, jaké to je tyto dvě činnosti sjednotit?

Trenérská role se pro mě jakoby přirozeně vytvořila, už jsem byl nějakým druhem mentora pro mnoho svých mladších spoluhráčů v minulosti. Pokud jde o taktickou část, snažím se každý den učit a zlepšovat naše tréninky. Hrát zároveň je trochu složité, ale ujišťuji se, že nejprve dávám přednost potřebám ostatních před svými, takže jsem na hřišti musel v určitém smyslu ustoupit do pozadí a nechat naše mladší hráče převzít hlavní roli, a doufám, že to v dlouhodobém horizontu pomůže všem.

Na podzim jsem se tě ptal, jestli bych s tebou mohl udělat rozhovor, a ty ses mi omluvil s argumentem, že se budeš cítit připraven na otázky odpovědět, až získáš větší vhled do týmu, myslíš, že už jsi ho našel?

Myslím si, že tahle skupina má potenciál vyšplhat až na vrchol, ale je ještě dlouhá cesta. Od začátku jsme měli spoustu zranění a jistě to zpomalilo náš pokrok, ale mohu říct, že tým pracoval opravdu dobře a všichni hráči udělali pokroky během prvních 5-6 měsíců a je nyní důležité pokračovat v tom i po zbytek sezóny.

Jaký je tvůj přístup k tréninku a vedení týmu?

Přístup je docela jednoduchý. Když jsem na hřišti, vedu příkladem, a v současnosti je to moje největší výhoda, protože není mnoho trenérů, kteří by se stále dokázali pohybovat a hrát jako profesionální basketbalisté. (říká s úsměvem...) Co se týče řízení hráčů, snažím se být upřímný a pravidelně s každým komunikovat.

Jaký je tvůj plán pro rozvoj jednotlivých hráčů a týmu jako celku?

Každý mladý hráč je jiný a každého z nich každý den sledujeme, abychom se o nich dozvěděli více a porozuměli, na čem nejvíce potřebují pracovat. Víme, jaký je nejlepší způsob, jak se k nim přiblížit, a jak je přesvědčit, aby věřili v práci, kterou do toho vkládají, protože pokrok není někdy tak snadné vidět.

Jak bys zatím zhodnotil základní část sezóny z pohledu hlavního trenéra?

Sezóna doposud probíhala v pořádku, měli jsme pár špatných proher, ale řekl bych, že je to očekávané, když většina hráčů hraje poprvé spolu. Určitě existují věci, na kterých musíme pracovat, abychom vystupovali lépe, ale je to na nás a našem přístupu ke každému tréninku, který před námi stojí.

Jak bys ji zhodnotil naopak s pohledu hráče?

Z pohledu hráče jsem v klidu, bavíme se během většiny našich tréninků, vidím radost v šatně a vidím vášeň, když jdeme hrát důležitý zápas. Takže v této fázi mé hráčské kariéry jsem spokojený.

Váš cíl je vrátit se zpět do nejvyšší soutěže, jaké klíčové vlastnosti dle tebe povedou k úspěchu?

Ještě je před námi dlouhá cesta, než budeme mít šanci bojovat o návrat do nejvyšší ligy, takže se na to zatím nedívám.

Jak vidíš budoucnost týmu a jaké máš dlouhodobé cíle? Přemýšlíš třeba nad tím, že bys v Hradci chtěl zůstat a pomáhat s rozvojem mládeže a klubu?

Vidím, že tento tým roste, udržuje mladé jádro a buduje na tom. Chci vytvořit nějaký druh oázy, zdravého prostředí pro každého hráče, který přijde do klubu, pro každého fanouška, který nás podporuje, a pro každého z nás, kdo je nějakým způsobem zapojen do klubu. Mé dlouhodobé cíle jsou se etablovat jako někdo, kdo pomáhá mladým hráčům, zejména těm, kteří jsou v věku, kdy mají první kontakt s seniorským basketbalem, usnadnit a zrychlit jejich přechod do profesionální části hry. Pokud jsou cíle klubu podobné mým a můžeme uskutečnit nějaké dlouhodobé projekty, rád bych zůstal a pomáhal rozvíjet klub a basketbal v této oblasti.

FOTOGALERIE