30. prosince 2023

Klub

ROZHOVORY S GENERÁLNÍM MANAŽEREM A ŠÉFTRENÉREM MLÁDEŽE

Konec s koncem roku se opět sešel a jsme na chvostu roku 2023. Stalo se toho v klubu mnoho, a proto jsme vyzpovídali hráče A-týmu a zároveň generálního manažera Petera Sedmáka a také šéftrenéra mládeže Martina Sýkoru.


Peter Sedmák - hráč a generální manažer

Peter Sedmák

Peter, v letošním roce se toho událo hodně a třeba ty ses vrátil opět jako hráč, jaký je to pocit?

Je to zvláštní pocit, nejraději bych byl, kdybychom měli naše odchovance a já už nemusel hrát. Na druhou stranu vím, že na 1. ligu je málo českých hráčů, a tak jsem se rozhodl, že tuto sezonu budu hrát. Jsem rád, že mohu týmu pomoci na přímo na palubovce. Myslím si, že je důležité vnímat hráče přes šatnu a rychleji reagovat, když nastane nějaký problém. Ale musím říct, že problémů je minimum a tím se vytvořil velmi dobrý kolektiv. Věřím, že to vydrží až do konce soutěže.

V květnu jsi bohužel zažil po pěti letech pád z nejvyšší soutěže, ale v pozici generálního manažera, jak těžké okamžiky to byly?

Málokdo si dokáže představit, jak těžké to byly okamžiky. Přišli jsme o ligu, která se tu budovala léta. Ale je jasné, že liga potřebovala nový vítr v podobě Písku a dnes to vidím úplně jinak. Myslím, že svými výsledky v lize dokazují, že si to zasloužili, držím jim palce a se svými odchovanci odvádějí skvělou práci. Náš čas přijde, ale čeká nás ještě dlouhá cesta a spousta práce.

Jsem moc vděčný, že za námi stojí lidé z vedení města, ale i ostatní zastupitelé a naši partneři, kteří nás podporují, když to nejvíce potřebujeme. Musím říct, že mě těší i návštěvnost domácích zápasů a podpora fanoušků. Věřím, že postupnými kroky vrátíme do města nejvyšší soutěž.

Jak myslíš, že se tým ze šoku oklepal a jak si myslíš, že proběhla jeho přestavba?

Dalo by se říci, že z loňského týmu zbyli tři hráči, kteří se z něj dostali v pohodě. Je na nich vidět, že od začátku na sobě začali pracovat a nyní patří k důležitým hráčům týmu.Na začátku ale bylo velmi těžké najít volné hráče a poskládat mužstvo. Potýkali jsme se s různými nepříjemnostmi, ale nakonec se našli hráči, kteří chtějí bojovat za toto město a za náš klub.

Myslím, že velkou roli v tom sehrál Pedja Stamenkovič, který s hráči komunikuje a umí je správně motivovat. Ještě nejsme ve fázi, kdy bychom byli stoprocentně spokojeni s tím, co předvádíme, ale každý den na tom pracujeme, abychom byli lepší. Věřím, že správným doplněním kádru se tréninkový proces a samozřejmě i výsledky zlepší.

Co bys řekl nyní k roku 2023 z pozice generálního manažera? Je něco, co považuješ jako úspěch a je třeba někdo, komu bys chtěl poděkovat z úst generálního manažera?

Rád bych poděkoval dvěma ženám. Paní primátorce Pavlíně Springerové, že nás v létě podporovala a město nám vytvořilo skvělé podmínky na cestě za extraligou. Svým přístupem přesvědčila i ostatní a jsem rád, že se na tom při hlasování shodli všichni zastupitelé. To pro nás bylo klíčové a pak se přidali i ostatní partneři a já jim děkuji, že při nás stáli.

Jsem rád, že jsme následně dostali velmi milý e-mail od pana hejtmana Červíčka, který má sport rád a jménem Královéhradeckého kraje si přeje, abychom se vrátili do nejvyšší soutěže. Myslím, že to byl velký úspěch a důležitá podpora, kterou jsme potřebovali.

Druhou ženou je naše nová předsedkyně Ondřejka Vejražková, která není tolik vidět, ale dělá obrovský kus práce pro celý klub. Je to žena, která má dobré srdce a miluje basketbal. Myslím, že bez ní by to bylo těžké a prakticky by klub a mládež nemohly fungovat. Jsem rád, že pomáhá celému klubu a vážím si její práce. Tímto bych jí chtěl moc poděkovat.

Co bys vzkázal z této pozice všem do nadcházejícího roku?

Hlavně hodně zdraví, které je nejdůležitější, bez něj to nepůjde. Sport je také o štěstí, takže bych ho chtěl popřát každému. Chtěl bych, abychom k sobě byli tolerantnější, protože žijeme v těžké době a vytrácí se z nás lidskost. Buďme k sobě lepší a pak se nám bude spokojeněji žít.

Chtěl bych vzkázat našim fanouškům, aby nás chodili podporovat a fandili nám, protože díky tomu hrajeme lépe a vnímáme od nich energii.

Na závěr chci poděkovat všem lidem v Hradci Králové, kteří při nás stojí a pomáhají našemu klubu Královští sokoli. Přeji jim šťastný nový rok 2024.


Martin Sýkora - šéftrenér mládeže

Martin Sýkora

Martine, jak bys zhodnotil s pozice šéftrenéra mládeže uplynulý rok 2023?

V klubu působím už druhým rokem na pozici šéftrenéra mládeže a za uplynulý rok 2023 se nám postupně podařilo nastavit některé nové věci, ale samozřejmě je to běh na dlouhou trať, na kterou jsme se vydali. Obecně se ale kalendářní rok 2023 těžko hodnotí, protože do něj spadají dvě basketbalové sezóny. V květnu skončila ta minulá a v průběhu léta až září pro jednotlivé kategorie začala ta současná, 23/34. Zatím tato sezóna probíhá, takže, jak říkám, těžko hodnotit, ale tu loňskou hodnotím velmi pozitivně.

V minulé jsme hráli dvě celostátní ligy a ostatní soutěže, jinak jsme pracovali na kroužkách ve školách. V té letošní sezóně jsme odstartovali osm kategorií, plus kategorie U10 a rovněž kroužky na ZŠ. Nyní hrajeme tři celostátní ligy, a to u kategorií U14, U15 a U17. Z toho poslední dvě zmíněné mají poprvé možnost hrát i mezinárodní soutěž CEYBL (Central European Youth Basketball League), což je velmi cenná zkušenost pro všechny hráče a pro mě jako šéftrenéra je to také velké pozitivum.

Podařilo se nám také vychovat basketbalové rozhodčí, což je do budoucna dobrá věc.

Ty sám jsi v této sezóně trenérem hlavně trenér u U17, jak hodnotíš posun svých kluků a dosavadní práci s týmem v této sezóně?

Asi bych nejdříve zmínil, že vše je koncepční práce a dlouhodobý proces. Kategorie U17 je dvojročník a my to hrajeme převážně s „prvoročákama“, takže kluci se adaptují na fyzičnost a dovednosti starších hráčů. Ale i tak máme s asistentem Romanem Vejražkou dobrý pocit, že se kluci posouvají dopředu. Doufám tedy, že takto budeme postupovat dále, neboť pro nás jsou důležité dlouhodobé cíle, a vrcholem pyramidy je pro nás A-tým mužů. Trochu nás bohužel sužují nějaká zranění a zdravotní problémy, ale kluci bojují a jsem rád, že bojují a jaký mají přístup k basketbalu. Samozřejmě, toto všechno obnáší hodně trpělivosti, dřiny, pokory, ale myslím, že se nám to daří a takřka ve všech kategoriích jsou vidět talentovaní hráči a tam, si myslím, že máme obrovský potenciál. Cílem tedy je vyprodukovat pár odchovanců, kteří budou schopní reprezentovat město Hradec Králové i Královéhradecký kraj. Snažíme se do basketbalu zakomponovat i nějaké prvky výchovy do života, což je také pro kluky velmi důležité.

Náš klub má poslední dva roky na ZŠ několik kroužků, které si založil a sám je vedeš, máš pocit, že je ze stran dětí i rodičů zájem o basket?

Ano, v roce 2023 jsme rozběhli basketbalové kroužky na ZŠ, jelikož jsou pro náš klub nesmírně podstatné a důležité. Chtěl bych moc poděkovat ZŠ Mandysova, Štefcova, Štefánikova i Úprkova, kde jsme kroužky rozběhli, a jejím ředitelům, učitelům a všem lidem, kteří jsou mi v těchto věcech nápomocní. Vytváří pro děti skvělé podmínky a bez nich by to nebylo možné.Tímto rokem jsme vlastně začali do kroužků zabudovávat i naše hráče U17, kteří chodí těmto malým baskeťákům, nadcházejícím talentům, pomáhat a motivovat je, takže jsem za to také velmi rád. Myslím, že dětem to dělá velkou radost.

Co bys vzkázal dětem, hráčům a rodičům do nadcházejícího roku?

Trenérům, hráčům a rodičům bych chtěl samozřejmě popřát do nového roku hodně zdraví, štěstí, to jsou dvě základní věci. Hlavně ale trpělivost, která s basketbalem souvisí a která, jak se říká…, růže přináší. Basketbal je velmi technicky náročný sport, a proto je tak krásný. Vydali jsme se na dlouho cestu co se týče této práce, ale myslím a doufám, že budeme úspěšní.